بیزینس مدل خود را مانند کمپانی‌های بزرگ بنویسید

بیزینس مدل

بیزینس مدل نقشه راهی برای کسب و کار شماست که باعث می‌شود آگاهی کسب کنید که:

 • کجای کسب و کارتان هستید؟!
 • کجا باید بروید؟!
 • چگونه باید بروید؟!

احساس سردرگمی بدترین نوع احساس برای یک صاحب کسب و کار است. با بیزینس مدل احساس سردرگمی شما تبدیل به احساس اعتماد به نفس می‌شود چون می‌دانید ایراد کارتان کجاست.

تصور کنید توانایی این را داشته باشید مانند یک بیزینس مَن حرفه‌ای، ایرادات کسب و کارتان را کشف و برطرف کنید و هر بار کسب و کارتان رشد بیشتری را تجربه کند. در اینگونه شرایط:

 1. چه حسی نسبت به خودتان دارید؟
 2. چه سود و منفعتی برای عزیزان‌تان دارد؟
 3. رقبا در مورد شما چه فکری می‌کنند؟

بیاید با هم بررسی کنیم چه اتفاق می‌افتد؟

در حالت اول: حس اعتماد به نفس بدست می‌آورید که مهم‌ترین احساس برای هر مدیر کسب و کاری است. هر بار که یک مسئله را کشف و برطرف می‌کنید یک جریان درآمدی تازه، وارد کسب و کارتان می‌شود که تا حالا به آن فکر نکرده بودید. بسیار احساس خوبی است وقتی خودتان ناجی کسب و کارتان باشید تا اینکه کسی را استخدام کنید و مشکل کسب و کار شما را پیدا کند.

در حالت دوم: دوستانتان کسب و کار دارند؟ وقتی یاد بگیرید مدل کسب و کار را طراحی و تحلیل کنید می‌توانید کسب و کار دوستان و عزیزانتان را هم نجات دهید. با یک مهارت ساده چقدر می‌توانید به اطرافیانتان کمک کنید. کمک کردن فقط پول دادن نیست. بهترین کمک این است که به عزیزان‌تان نشان دهید چگونه می‌شود بیشتر پول کسب کرد.

در حالت سوم: با پیشرفت کسب و کار خودتان و اطرافیان‌تان هر جا بروید شما را یک بیزینس مَن حرفه ای معرفی می‌کنند کسی که توانسته علاوه بر رونق کسب و کار خود، کسب و کار عزیزانش را هم توسعه دهد. با یادگیری این مهارت، حالا دیگران طوری دیگر روی شما حساب باز می‌کنند و نزدیکان‌تان به شما افتخار می‌کنند و همه جا بحث موفقیت کسب و کار شما می‌شود که همین موضوع اعتبار بیشتری برای شما می‌آورد. به یاد داشته باشید اعتبار در کسب و کار از پول هم مهم‌تر است.

بنابراین با یادگیری بیزینس مدل، شما 3 دستاورد بزرگ را بدست میاورید:

 1. جریان های درآمدی جدیدی به کار خودتان اضافه می کنید که درآمد شما را افزایش می دهد.
 2. دوستان و عزیزانی که برایتان مهم هستند و کسب و کار دارند در این اوضاع بد اقتصادی راهکارهای درآمدی جدید به کسب و کارشان اضافه می کنید که زندگی آنها بهتر شود.
 3. اعتبار زیادی در بین صاحبین کسب و کارها بدست می آورید که از شما برای حل مشکلات کسب و کارها دعوت می کنند.

فرض کنید امروز نزدیک ظهر در محل کارتان هستید و می‌خواهید ناهار را از رستوران سفارش دهید بر حسب اتفاق یکی از دوستان عزیزتان که خیلی هم آن را دوست دارید برای دیدن شما به محل کارتان می‌آید. حالا دیگر او را هم به رستوران دعوت می کنید و یک ناهار مفصل با هم نوش جان می کنید.

هزینه دعوت این دوستتان چقدر می شود؟ اگر به یک رستوران خیلی معمولی بروید هزینه‌ای نزدیک به ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان را دارد، قبول دارید؟

ما هم هزینه این آموزش ارزشمند را، خیلی کمتر از هزینه دعوت یکی از دوستان عزیزتان در نظر گرفته ایم و فقط با ۱۷۹  هزار تومان این مهارت ارزشمند رو بدست میارید. پس همین حالا این دوره ارزشمند را تهیه کنید.

یکی از ۹ بخش بیزینس مدل بخش بندی مشتریان است که در این قسمت، مشتریانی که ۸۰٪ درآمد شما را بوجود می‌آورند را از مشتریان دیگر جدا می‌کنید. همین موضوع باعث می‌شود وقت و انرژی‌تان برای مشتری‌های واقعی صرف شود. تصورش را بکنید قرار نیست دیگر برای مشتریانی که انرژی‌تان را می‌گیرند وقت صرف کنید. اینگونه اعصاب راحت‌تری خواهید داشت و درآمدتان هم بیشتر می‌شود.

قطعا برایتان پیش آمده که وقتی قیمت محصول‌تان را به مشتری اعلام می‌کنید آنها می‌گویند “چرا اینقدر گران است” میدانم این جمله برای شما چقدر ناراحت کننده است. علت این موضوع این است که شما ارزش پیشنهادی درستی را برای مشتری طراحی نکرده‌اید و یادتان باشد وقتی مشتری ارزش پیشنهاد شما را درک نکند حتی ۱۰۰۰ تومان هم برایش گران است. در این قسمت از بیزینس مدل، یاد می‌گیرید که چگونه ارزش پیشنهادی خود را طراحی کنید، به گونه‌ای که قیمت خوبی را برای محصول و خدمات خود ار مشتری طلب کنید و مشتریان با رضایت کامل آن را پرداخت کنند.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر کسب و کار مدیریت منابع شماست. منابع شما مانند نیروی انسانی، وسایل و ضروریات کسب و کارتان و… در بیزینس مدل می‌توانید منابع کلیدی خود را به درستی طراحی و مدیریت کنید که باعث می‌شود هزینه‌های زیادی را صرف منابع بی‌خودی نکنید و وقتی منابع را حفظ کنید می‌توانید آن پول‌های اضافه را برای توسعه کسب و کار و حتی رفع نیازهای شخصی خودتان و عزیزانتان هزینه کنید.

شما هم مانند تمام صاحبین کسب و کارها به دنبال این هستید که درآمد ۱ سال را در ۶ ماه بدست آورید؟ اگر هدفتان این است باید در بیزینس مدل فعالیت‌های کلیدی خود را طراحی و مدیریت کنید. در این قسمت از بیزینس مدل باید فعالیت‌هایی را که درآمد بیشتری را برای شما بوجود می‌آورند را مورد توجه قرار دهید و فعالیت‌هایی که درآمد کمی برایتان دارند را حذف کنید. با این کار سرعت کسب درآمد شما بالا می‌روید و اینگونه می‌شود که درآمد ۱ سال را در ۶ ماه بدست می‌آورید.

پیشتازان کسب و کار

مدیرعامل مرکز توسعه تجارت باسکار

 • ۳ سال کارشناس ارشد مالی شرکت اکتشاف و حفاری WSI
 • ۱۰ سال کارشناس ارشد مالی شرکت مفید
 • برگزار کننده بیش از ۱۰۰ دوره توسعه کسب و کارهای کوچک از سال ۱۴۰۰ تا به امروز
 • مشاور، منتور و مدرس واحدهای فناور دانشگاه‌ها
 • مشاوره به بیش از ۵۰۰ کسب و‌ کار از شروع تا مرحله توسعه