آیا می توان از بحران های مالی در حین راه اندازی کسب و کار جلوگیری کرد؟ (بخش اول))

جلوگیری از بحران مالی

نگاهی به کلیت جلوگیری از بحران مالی

مقاله از مشاوره کسب و کار باسکار: بحران مالی کابوس هر صاحب کسب و کاری است. این می تواند ناشی از عوامل درون سازمانی مانند مدیریت ضعیف جریان نقدی، یا عوامل برون سازمانی مانند تضعیف اقتصاد، بلایایی مانند بلایای طبیعی یا بیماری ها و بسیاری موارد دیگر باشد. به همین دلیل است که یک سیستم مدیریت جامع ضروری است. اگر در زمان وقوع بحران مالی اقدام فوری انجام ندهید، در نهایت با شرایط مالی بدتری مواجه خواهید شد یا ورشکست خواهید شد.

چگونه کسب و کار شما می تواند از بحران مالی جلوگیری کند

در ادامه می بینیم که چگونه می توانیم از بروز بحران های مالی در کسب و کارمان جلوگیری کنیم.

1.      ارزیابی جریان نقدی جاری و پیش بینی نیازهای آتی

به طور مداوم از جریان نقدی فعلی کسب و کار خود آگاه باشید. این شامل محاسبه جریان های نقدی ورودی در برابر جریان های نقدی خروجی است. به عنوان مثال، اگر کسب و کار شما تولید قاب موبایل تولید می کند، هزینه کارگاه تولیدی و فروشگاه تان یک جریان نقدی خروجی است. فرض کنید کارخانه یا مغازه ای را که در حال حاضر صاحب آن هستید از خودتان اجاره کرده اید. اجاره ماهیانه ای که دریافت می کنید به عنوان یک جریان نقدی محسوب می شود. اگر هم صاحب مکان فعلی تان نیستید پیشاپیش این هزینه یک جریان نقدی است.

از سوی دیگر حقوق کارمندان، مواد اولیه و سایر هزینه های ثابتی که به صورت ماهانه پرداخت می کنید به عنوان خروجی نقدی محاسبه می شود. ارزیابی این امر به شما بینشی در مورد درآمد و هزینه پیش بینی شده کسب و کارتان می دهد. این تمرین همچنین زمینه‌هایی را که نیاز به بهبود دارند، مانند جمع‌آوری سریع‌تر عوارض، برجسته تر می‌کند. اگر می بینید که سرمایه در گردش شما قادر به تامین هزینه هایتان نیست، این نظارت بر جریان نقدی از قبل به شما هشدار می دهد. وقتی بدون اصلاح مشکل اجازه می دهید سرمایه در گردش شما ماه به ماه کاهش یابد، ممکن است کسب و کارتان به زودی با بحران مواجه شود. زمانی که بتوانید چنین شکاف هایی را در جریان نقدینگی شناسایی کنید، وقت دارید که به دنبال یک منبع مالی مناسب مانند وام سرمایه در گردش یا وام تجاری باشید.

2.      سهام شرکت را مانند یک حرفه ای مدیریت کنید

برای اکثر مشاغل، فصل های خاصی وجود دارد که تقاضا بیشتر از حد معمول است. برای شرکت شما که تولید کننده قاب گوشی است، این ممکن است زمانی باشد که پلتفرم های خرید آنلاین میزبان فروش باشند. برای پاسخگویی به تقاضای افزایش یافته، باید موجودی خود را به طور موثر مدیریت کنید. تنظیم سهام براساس تقاضا نیز می تواند به شما در کاهش هزینه های موجودی کمک کند. به عنوان مثال، اگر مجموعه‌ای با موضوع جنگ ستارگان دارید، احتمالاً زمانی که یک فیلم از جنگ ستارگان در ماه بعد اکران شود، عملکرد بهتری خواهد داشت. بنابراین، بازاریابی این محدوده در این دوره تضمین می کند که موجودی شما سریع به فروش می رسد و درآمد ایجاد می کند.

3.      خوش‌ حساب باشید، صورت حساب های معوقه را تسویه کنید

عدم تسویه پرداخت های معوقه به طلبکاران و فروشندگان یا تامین کنندگان می تواند منجر به کسری نقدینگی شود. همچنین می تواند منجر به جریمه های سنگین شود. بنابراین، هنگامی که پول دریافت می‌کنید، بازپرداخت صورت‌حساب‌های سررسید یا معوق را در اولویت قرار دهید و سپس پول را به کسب‌وکار خود برگردانید. برای مثال، اگر مجبور هستید ظرف 45 روز پس از تحویل، با فروشنده‌ای که سیلیکون را برای قاب‌های موبایل تان از او می خرید، تسویه کنید، مطمئن شوید این پرداخت را به محض دریافت پول از خرده فروشان انجام دهید. اگر اغلب در پرداخت بدهی خود تاخیر دارید، تامین‌کننده شما ممکن است هنگام ثبت سفارش، بخشی از پرداخت یا تمام آن را در هنگام تحویل و نه بعد از آن مطالبه کند. شما باید با خوش حسابی از هر دو این موقعیت ها اجتناب کنید تا جریان نقدی کسب و کار خود را قوی نگه دارید.

4.      منابع خارجی تامین مالی کسب و کار را از قبل برنامه ریزی کنید

به عنوان یک تولید کننده قاب موبایل، ممکن است با چندین موقعیت مواجه شوید که در آن نیاز به تامین مالی خارجی دارید. به عنوان مثال، برای پاسخگویی به تقاضای بیشتر هنگام فروش تلفن های همراه، باید یک تغییر دیگر اضافه کنید تا تولید را دو برابر کنید. همچنین ممکن است بخواهید لوازم جانبی دیگری مانند هدفون را هم تنوع ببخشید و به حیطه کاری خود اضافه کنید. ساخت و توسعه یک محصول جدید هزینه های تازه ای به کار اضافه می کند.

اینها شامل تست ایده جدید هدفون، استخدام طراح و داشتن یک برنامه بازاریابی برای عرضه محصول است. در چنین مواردی، شما به یک منبع مالی انعطاف‌پذیر نیاز دارید که به شما امکان می‌دهد در صورت نیاز وام بگیرید. این به این دلیل است که هزینه اضافه کردن یک محصول جدید به یک تجارت می تواند غیرقابل پیش بینی و سرسام آور باشد.

5.      در مورد هزینه های تجاری استراتژیک عمل کنید

اغلب، ممکن است متوجه شوید که برای چیزهایی خرج می کنید که ممکن است در بلندمدت به نفع شرکت شما باشد. این سودهای بلندمدت را در برابر جریان های نقدی فعلی خود ارزیابی کنید و تنها در صورتی ادامه دهید که کسب و کار شما توانایی پرداخت آن را داشته باشد. به عنوان مثال، به‌عنوان تولیدکننده قاب موبایل، نمی‌خواهید فرصت رشد را رها کنید، به خصوص اگر شامل افزایش فروش باشد.

اما، وقتی برای پاسخگویی به شرایطی مانند تقاضای فصلی هزینه می‌کنید، با احتیاط عمل کنید. برای مثال، برای تولید روکش‌های بیشتر در حین فروش، می‌توانید ماشین‌آلات بیشتری خریداری کنید یا می‌توانید شیفت صبح زود را هم اضافه کنید. حالت اول فقط در صورتی منطقی است که افزایش فروش را در سال مالی بعدی پیش بینی کرده باشید. اگر ماشین‌آلاتی بخرید که فقط در دوره‌های اوج تقاضا مورد استفاده قرار می‌گیرند، برای بقیه سال بیکار خواهند ماند. این منجر به کاهش پول می شود. در این سناریو، اضافه کردن یک شیفت دیگر، کار را انجام می دهد و ثابت می کند که گزینه مقرون به صرفه تری است. بنابراین، باید از هر گونه هزینه ای که به اهداف بلندمدت شرکت شما کمک نمی کند، اجتناب کنید.

هزینه های زیاد در کسب و کار

6.      علائم را بشناسید و شکاف ها را قبل از بزرگ شدن برطرف کنید

مهم است که علائم ناراحتی مالی را قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگتر برطرف کنید. مواردی که باید به آنها توجه داشته باشید عبارتند از کاهش فروش، راکد بودن شبکه مشتریان و جابجایی زیاد کارمندان. هنگامی که این علائم ظاهر می شوند، استراتژی هایی ارائه دهید که آنها را در ابتدای جریان خنثی می کند.

برای مثال، متوجه می شوید که مجموعه اولیه شما دارد به خوبی عمل می کند، اما طیف وسیعی از قاب های موبایل با مضمون هنر پاپ طرفداران بسیار کمی دارد. بنابراین، شما باید با یک رویکرد دو جانبه به این مشکل برخورد کنید تا مطمئن شوید که کاهش فروش، کسب و کار شما را فلج نمی کند. ابتدا، یک استراتژی بازاریابی تهاجمی برای بازاریابی محصولاتی که خیلی خوب عمل نمی‌کنند ارائه دهید و دوباره قیمت‌گذاری را بررسی کنید. دوم، به تابلوی نقشه برگردید، طرح ها را دوباره کار کنید و محصول نهایی را تا حد امکان برای مخاطب هدف خود جذاب کنید. این به جلب توجه مشتری و رفع کاهش علاقه کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.