سرمایه های بزرگ و راه اندازی کسب و کار های کلان

سرمایه گذاری کلان

سرمایه های بزرگ و راه اندازی کسب و کار های کلان

نگاهی به راه اندازی کسب و کار های کلان : مقاله ای از توسعه و مشاوره کسب و کار باسکار. امروز می‌خواهیم در مورد اینکه وقتی به یک «کسب‌وکار بزرگ» تبدیل می‌شوید، برای سرمایه‌های بزرگ چه اتفاقی می‌افتد حرف بزنیم. روند بودجه بندی در یک شرکت بزرگ تفاوت چندانی با یک شرکت در حال رشد ندارد. فرآیند بودجه ریزی توسط رهبر مالی شرکت (VP Finance یا CFO) هدایت می شود، اما در این مرحله احتمالاً یک مدیر مالی خواهید داشت و مدیر عامل. اما تیمی که فرآیند بودجه بندی را اجرا می کند اکنون کل تیم ارشد را در بر می گیرد. این به این دلیل است که هر یک از اعضای ارشد تیم بر یک تیم و بخشی مهم از تجارت کنترل دارند. بنابراین باید همه آنها را در فرآیند بودجه ریزی مشارکت دهید.

در نظر گرفتن احتمالات در راه اندازی کسب و کار های کلان 

همچنین این احتمال وجود دارد که درآمد شما از چندین رشته کسب و کار حاصل شود، بنابراین می خواهید پیش بینی درآمد دقیق تری را با توجه به هر بخش از درآمد انجام دهید. رهبر فروش شما همچنان مسئول پیش‌بینی درآمد خواهد بود، اما او برای گردآوری پیش‌بینی درآمد به کمک مدیر مالی و اغلب اعضای ارشد تیم نیاز دارد.

بودجه بندی هزینه در یک شرکت بزرگ فرآیند بسیار جامع تری است. بودجه هزینه دارای جزئیات و اطلاعات بسیار بیشتری در آن است. این یک فرآیند تکراری است که در آن هر یک از اعضای ارشد تیم بودجه هزینه‌ای را از تیم خود می‌آورد و مدیر مالی همه آن را با هم ادغام می‌کند و سپس با اعضای ارشد تیم مذاکره می‌کند تا اعدادی را که باید باشند به دست آورد. اینجاست که بودجه ریزی کارآفرینی شبیه بودجه بندی شرکت های بزرگ می شود.

یکی از کارهایی که بسیاری از شرکت‌ها در این مرحله شروع به انجام آن می‌کنند این است که اعداد بودجه خود را با سایر شرکت‌های هم‌ صنف خود در بخش صنعت محک بزنند. این قیاس بیشتر با شرکت های دولتی امکان پذیر است زیرا دریافت جزئیات مالی از شرکت های خصوصی دشوار است. نگاه کردن به آنچه رقبا یا شرکت های مشابه شما به عنوان درصدی از درآمدها در بخش های مختلف کسب و کار خرج می کنند مفید است. و بررسی سودآوری کسب و کار آنها در مقایسه با شما مفید است.

بودجه ریزی

فرآیند بودجه ریزی یک شرکت 

همانطور که می بینید، تفاوت اصلی بین فرآیند بودجه ریزی در یک شرکت در حال رشد و یک شرکت بزرگ، میزان مشارکت، تعامل و رفت و برگشت کارها بین تیم ارشد است. سه ماه طول می کشد تا این کار به درستی انجام شود. شما می خواهید بودجه خود را برای بررسی هیئت مدیره آماده کنید تا در صورت لزوم، زمانی برای انجام یک بار دیگر قبل از پایان سال وجود داشته باشد.

بودجه پیش‌بینی درآمد و هزینه‌ها در یک دوره مشخص در آینده است. بودجه توسط شرکت‌ها، دولت‌ها و خانوارها استفاده می‌شود و بخشی جدایی‌ناپذیر از اداره کارآمد یک کسب‌وکار (یا خانوار) ​​است. بودجه بندی برای شرکت ها به عنوان یک برنامه عمل برای مدیران و همچنین نقطه مقایسه در پایان یک دوره عمل می کند.

فرآیند بودجه بندی های خصوصاً کلان برای شرکت ها می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر مشتریان به موقع حساب‌شان را پرداخت نکنند یا درآمد و فروش متناوب باشد. انواع مختلفی از بودجه ها وجود دارد که شرکت ها از آنها استفاده می کنند، از جمله بودجه های عملیاتی و بودجه های اصلی و همچنین بودجه های ثابت و انعطاف پذیر.

مفاهیم کلیدی

  • بودجه پیش بینی درآمد و هزینه ها در یک دوره معین است و جزء لاینفک اداره کارآمد یک کسب و کار است
  • بودجه ایستا بودجه ای است با اعداد بر اساس خروجی ها و ورودی های برنامه ریزی شده برای هر یک از بخش های شرکت.
  • بودجه جریان نقدی به مدیران کمک می کند تا میزان وجه نقد تولید شده توسط یک شرکت را در یک دوره تعیین کنند.
  • بودجه های انعطاف پذیر حاوی نتایج واقعی هستند و با بودجه ثابت شرکت مقایسه می شوند تا هرگونه واریانس را شناسایی کنند.

برنامه ریزی

بودجه چگونه کار می کند؟

اگرچه فرآیند بودجه ریزی برای شرکت ها می تواند پیچیده شود، اما در ابتدایی ترین حالت، بودجه درآمد یک شرکت را با هزینه های آن در یک دوره معین مقایسه می کند.

البته تعیین میزان هزینه برای مخارج مختلف و پیش بینی فروش تنها بخشی از این فرآیند است. مدیران شرکت همچنین باید با عوامل بی‌شمار دیگری نیز روبرو شوند از جمله مخارج سرمایه‌ای پیش‌بینی‌شده یعنی خریدهای کلان دارایی‌های ثابت مانند ماشین‌آلات یا یک کارخانه جدید. آنها همچنین باید برای نیازهای نقدی جاری، کمبود درآمد و پیش‌بینی اقتصادی برنامه ریزی کنند. صرف نظر از نوع کسب و کار، توانایی سنجش عملکرد با استفاده از بودجه برای سلامت مالی کلی شرکت حیاتی است.

انواع بودجه

در زیر تعدادی از رایج‌ترین نوع بودجه‌هایی که شرکت‌ها برای پیش‌بینی دقیق استفاده می‌کنند، آورده شده است.

بودجه اصلی

اکثر شرکت ها با بودجه اصلی کار خود را شروع می کنند که برای پیش بینی کل شرکت است. بودجه های اصلی معمولاً کل سال مالی را پیش بینی می کنند. بودجه اصلی شامل پیش بینی اقلام در صورت سود و زیان، ترازنامه و صورت جریان نقدی خواهد بود. این پیش بینی ها می تواند شامل درآمد، هزینه ها، هزینه های عملیاتی، فروش و مخارج سرمایه ای باشد.

بودجه ثابت

بودجه ثابت بودجه ای است با اعداد و ارقام بر اساس خروجی ها و ورودی های برنامه ریزی شده برای هر یک از بخش های شرکت. بودجه ثابت معمولاً اولین مرحله بودجه بندی است که تعیین می کند یک شرکت چقدر دارد و چقدر هزینه می کند. بودجه ثابت به هزینه های ثابت نگاه می کند که متغیر یا وابسته به حجم تولید و فروش نیستند. به عنوان مثال، اجاره یک هزینه ثابت بدون توجه به حجم فروش یک شرکت خواهد بود.

برخی از صنایع کمک های مالی دریافت می کنند که منجر به یک بودجه ثابتی می شود که نمی تواند از آن فراتر رود. سایر صنایع از بودجه ثابت به عنوان نقطه شروع یا یک عدد پایه مشابه بودجه اصلی استفاده می کنند و در صورت نیاز بیشتر یا کمتر به بودجه، در پایان سال مالی، اصلاحاتی را انجام می دهند. هنگام ایجاد یک بودجه ثابت، مدیران از روش های پیش بینی اقتصادی برای تعیین اعداد واقعی استفاده می کنند.

بودجه عملیاتی

بودجه عملیاتی شامل هزینه ها و درآمدهای حاصل از فعالیت های تجاری روزانه شرکت می باشد. بودجه عملیاتی بر هزینه های عملیاتی، از جمله بهای تمام شده کالای فروخته شده (COGS) و درآمد یا درآمد متمرکز است. COGS هزینه کار مستقیم و مواد مستقیم است که با تولید مرتبط است.

بودجه عملیاتی همچنین نشان دهنده هزینه های سربار و اداری است که مستقیماً با تولید کالاها و خدمات مرتبط است. با این حال، بودجه عملیاتی شامل مواردی مانند مخارج سرمایه ای و بدهی های بلندمدت نمی شود.

بودجه جریان نقدی

بودجه جریان نقدی به مدیران کمک می کند تا میزان وجه نقد تولید شده توسط یک شرکت در یک دوره خاص را تعیین کنند. ورود و خروج وجه نقد برای یک شرکت مهم است زیرا هزینه ها باید به موقع از وجه نقد تولید شده پرداخت شود. به عنوان مثال، نظارت بر جمع آوری حساب های دریافتی، که پول بدهکاری مشتریان است، می تواند به شرکت ها کمک کند تا وجه نقد را در یک دوره خاص پیش بینی کنند.

این فرآیند می تواند چالش برانگیز باشد اگر مشتریان زیادی خوش حساب نباشند و دیرکرد داشته باشند. برای جبران این موضوع، بسیاری از کسب و کارها چیزی به نام «کمک هزینه برای حساب‌های مشکوک» ایجاد می‌کنند که میزان حساب‌های دریافتی ای را تخمین می‌زند که انتظار می‌رود قابل وصول نباشند.

استفاده از بودجه برای ارزیابی عملکرد

پس از پایان دوره، مدیریت باید پیش بینی های بودجه ثابت یا اصلی را با عملکرد شرکت مقایسه کند. در این مرحله است که شرکت ها محاسبه می کنند که آیا بودجه با هزینه ها و درآمدهای برنامه ریزی شده مطابقت دارد یا خیر.

بودجه انعطاف پذیر

بودجه انعطاف پذیر بودجه ای است که شامل ارقام بر اساس خروجی واقعی است. بودجه انعطاف پذیر با بودجه ثابت شرکت مقایسه می شود تا هرگونه واریانس (یا تفاوت) بین هزینه های پیش بینی شده و هزینه های واقعی شناسایی شود.

با یک بودجه انعطاف‌پذیر، ارزش‌های ریالی بودجه‌بندی شده (یعنی هزینه‌ها یا قیمت‌های فروش) در واحدهای واقعی ضرب می‌شوند تا مشخص شود چه عدد خاصی به سطح تولید یا فروش داده می‌شود. این محاسبه کل هزینه های متغیر مربوط به تولید را به دست می دهد. دومین جزء بودجه انعطاف پذیر هزینه های ثابت است. به طور معمول، هزینه های ثابت بین بودجه ثابت و انعطاف پذیر تفاوتی ندارند.

از آنجایی که بودجه‌های انعطاف‌پذیر از اعداد دوره جاری – فروش، درآمد و هزینه‌ها – استفاده می‌کنند، می‌توانند به ایجاد پیش‌بینی‌هایی بر اساس سناریوهای متعدد کمک کنند. شرکت ها می توانند نتایج مختلفی را بر اساس خروجی های مختلف، مانند فروش یا واحدهای تولید شده، محاسبه کنند. بودجه‌های انعطاف‌پذیر یا متغیر به مدیران کمک می‌کنند تا هم برای خروجی کم و هم برای خروجی بالا برنامه‌ریزی کنند تا بدون توجه به نتیجه، آماده تر باشند.

تغییرات بودجه

همانطور که قبلا گفته شد، واریانس هایی می تواند بین بودجه ثابت و نتایج واقعی ایجاد شود. دو واریانس رایج، واریانس بودجه انعطاف‌پذیر و واریانس حجم فروش نامیده می‌شوند.

واریانس بودجه انعطاف‌پذیر، بودجه انعطاف‌پذیر را با نتایج واقعی مقایسه می‌کند تا تأثیراتی را که قیمت‌ها یا هزینه‌ها بر عملیات داشته‌اند، تعیین کند. در مقایسه، واریانس حجم فروش، بودجه انعطاف‌پذیر را با بودجه ثابت مقایسه می‌کند تا تأثیری را که سطح فعالیت فروش یک شرکت بر عملیات آن داشت، تعیین کند.

از این دو بودجه، یک شرکت می تواند بودجه های منعطف و ثابت را برای هر عنصری از عملیات خود ایجاد کند. واریانس ها به عنوان مطلوب یا نامطلوب طبقه بندی می شوند.

اگر واریانس حجم فروش نامطلوب باشد فروش شرکت کمتر از حد انتظار خواهد بود.

با این حال، اگر واریانس بودجه انعطاف پذیر نامطلوب بود، نتیجه قیمت ها یا هزینه ها خواهد بود. مدیران می توانند با دانستن اینکه شرکت در چه نقطه ای کوتاه می آید یا از حد مجاز فراتر می رود، عملکرد شرکت را به طور موثرتری ارزیابی کرده و از یافته ها برای ایجاد هرگونه تغییر لازم استفاده کنند.

یک بودجه منعطف می تواند به شرکت ها کمک کند تا هزینه های متغیر و ثابت را محاسبه کنند و فرآیند پویاتری ایجاد کند و منجر به پیش بینی های دقیق تر شود.

هدف گیری کلان

اجرای بودجه ها

برای اکثر شرکت ها، هزینه ها هر از گاهی ظاهر می شوند. بودجه‌های ثابت معمولاً به‌عنوان یک راهنما عمل می‌کنند، به این معنی که می‌توان آن‌ها را پس از شناسایی واریانس‌ها از طریق یک بودجه انعطاف‌پذیر تغییر یا تعدیل کرد. با درک انواع مختلف بودجه بندی، مدیران می توانند اطلاعات زیادی را از طریق تجزیه و تحلیل واریانس های بودجه به دست آورند که منجر به تصمیمات تجاری آگاهانه تر می شود.

 بخش آخر (مقاله راه اندازی کسب و کارهای کلان)

راه اندازی کسب و کارهای بزرگ یا رشد دادن کسب و کارهای کوچک با جذب و تزریق سرمایه های کلان می تواند کارآفرینان را دچار چالش های مختلفی کند اگر به طور حرفه ای و فکر شده برای محاسبه بودجه یا به اصطلاح بودجه بندی کسب و کارشان چهه در ابتدای کار و چه در میانه فعالیت کاری نکنند. انواع مختلف بودجه این امکان را به کارآفرینان و مدیران ارشد کسب و کار می‌دهد تا درآمد و هزینه های شرکت و نیز پیش بینی اقتصادی مرتبط با کسب و کار را دقیق تر و بهینه تر بررسی کنند و فرایند تولید و هزینه های مرتبط با آن را سامان ببخشند. بهره مندی از تیمی کارآمد از مدیران اجرایی و مالی نقطه قوت بزرگ و از ملزومات کسب و کارها و شرکت های بزرگ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.