چگونه با سرمایه ای کم کسب و کار مناسب داشته باشیم (بخش اول)

کم ترین سرمایه

چگونه با سرمایه ای کم کسب و کار مناسب داشته باشیم (بخش اول)

مقاله ای از مشاوره کسب و کار باسکار: همواره امکان تامین مالی یک ایده تجاری عالی با بودجه بسیار اندک وجود دارد. بسیاری ایده‌ها هستند که می‌توان به وسیله‌ آن‌ها کسب‌وکارخوب و پربازده اما با سرمایه اولیه کم راه اندازی کرد.

وقتی کلمه «استارت آپ» را می‌شنویم، اغلب به یاد شرکت‌های نوپا در سیلیکون ولی می‌افتیم که در حال رقابت برای تامین مالی و جذب سرمایه از شرکت‌های سرمایه گذاری خطرپذیر هستند. با این حال، همه استارت‌آپ‌ها برای شروع کارشان به بودجه‌‌های هنگفت چندین میلیونی یا چند میلیاردی نیاز ندارند. در واقع بسیاری از مشاغل خرد می‌توانند با چند ده میلیون تومان یا کمتر راه‌اندازی شوند. این کسب‌وکارها اغلب شرکت‌های انفرادی خانگی هستند که نیاز به سرمایه‌گذاری کم و اولیه دارند.

اگر یک ایده تجاری عالی دارید، اما نمی‌دانید که چگونه می‌توانید آن را با یک بودجه کم هزینه کنید، در اینجا نکاتی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

کسب و کار را از کوچک شروع کنید

در مراحل اولیه، اگر مجبور نیستید، زیاد سرمایه گذاری نکنید. ممکن است وسوسه انگیز باشد که چند ده میلیون تومان برای یک وب سایت یا لوگوی زیبا خرج کنید، اما واقعیت این است که با گذشت زمان، باید در طول مسیر تغییراتی را انجام دهید. هزینه‌های سربار، موجودی و نیروی کار خود را پایین نگه دارید. هر هزار تومان را حساب کنید و قبل از اینکه بخواهید پول نقد خرج کنید، این سوال را از خود بپرسید:

«آیا این به من کمک می کند مشتریان جدیدی پیدا کنم و به سود من کمک کند؟» اگر این فعالیت به رشد کسب‌وکارتان کمکی نمی کند، از آن صرف نظر کنید. همچنین، ایده خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که واقعاً بازاری برای آن دارید. گروه‌های نظم‌یافته و متمرکزی متشکل از مخاطبان هدف خود را ایجاد کنید و دریابید که نیازها و نقاط درد آنها چیست. همچنین می‌توانید از ابزارهای نظرسنجی آنلاین برای درخواست بازخورد استفاده کنید. سینتیا مک‌کاهون، موسس و مدیر عامل شرکت نرم‌افزاری طرح کسب‌وکار Enloop، می‌گوید:

«بهترین روش این است که ایده خود را به روشی کوچک و ارزان آزمایش کنید تا به شما نشان دهد که آیا مشتریان به محصول شما نیاز دارند یا خیر و چقدر حاضرند برای آن هزینه بپردازند. اگر آزمون موفقیت آمیز به نظر می رسد، می توانید برنامه ریزی کسب و کار خود را بر اساس آموخته های خود شروع کنید.»

کار تیمی

کسب و کار آن را ساده نگه دارید

هنگامی که شرکت خود را راه می‌اندازید، آن را ساده نگه دارید. یک شرکت با مسئولیت محدود می تواند برای شروع مناسب باشد. این امر بدهی های مالی و قانونی را از دارایی های شخصی شما دور نگه می دارد و پیچیدگی کمتری نسبت به سایر انواع شرکت‌ها دارد.  نوشتن یک طرح کسب و کار می تواند دلهره آور باشد، بنابراین با یک سند یک صفحه ای (که گاهی اوقات طرح کسب و کار ناب نیز نامیده می شود) شروع کنید. این به شما امکان می دهد در زمان خود صرفه جویی کنید و همچنین سندی آسان برای اشتراک گذاری و دریافت بازخورد از شرکای تجاری، دوستان و خانواده خواهد بود.

حتی می‌توانید از این الگوی ساده‌شده برای ایجاد طرح‌های تجاری متعدد در حین آزمایش ایده‌های مختلف تان استفاده کنید. برای جلوگیری از اجاره فضای اداری، از خانه در فضاهای کار اشتراکی کار کنید. شما همچنین فوراً به حسابدار نیاز ندارید. اگر به کمک خارجی نیاز دارید، به جای کارمندان تمام وقت، به کارمندان آزاد (فریلنسر) و دستیاران مجازی فکر کنید. از نظر بازاریابی، به دنبال راه‌های مقرون‌به‌صرفه برای تبلیغ آنلاین کسب‌وکار خود با استفاده از رسانه‌های اجتماعی باشید و تا زمانی که درآمد کسب نکرده‌اید، کارشناسان خارجی را استخدام نکنید.

 

پازل‌وار کار کنید

اگر تازه دارید کسب و کار خود را راه اندازی می کنید، بعید است که بودجه بازاریابی زیادی داشته باشید. اکنون زمان آن است که از شبکه های شخصی و حرفه ای خود برای به اشتراک گذاشتن استفاده کنید: خلاق باشید. از پلتفرم های اجتماعی مانند توییتر، فیس بوک، لینکدین، اینستاگرام و سایرین تا حد امکان استفاده کنید. با مخاطبین خود تماس بگیرید تا ببینید آیا کسی علاقه مند به پیش سفارش محصول شما هست یا خیر. این به شما بازخورد اولیه ارزشمندی در مورد قیمت و تقاضای بالقوه می دهد. راه های خلاقانه ای برای پوشش رسانه ای پیدا کنید. وبلاگ نویسی یک استراتژی قدرتمند است که می تواند به شرکت شما کمک کند تا به شکل ارزشمندی در معرض دید قرار گیرد.

مطالعه ای نشان می دهد که مشاغل دارای وبلاگ 126٪ بیشتر از رقبای خود که وبلاگ ندارند مجراهای فروش ایجاد می کنند. یک وبلاگ می تواند به شما کمک کند تا استارتاپ خود را به عنوان یک رهبر فکری معرفی کنید و در عین حال ترافیک جستجو را به سایت خود جذب کنید. بازاریابی ایمیلی هنوز هم مقرون به صرفه ترین راه برای تبلیغ محصول یا خدمات شماست. هنگامی که آدرس ایمیل مشتریان احتمالی را در وب سایت خود جمع آوری کردید، می توانید آنها را در طول زمان با محتوای ارزشمند پرورش دهید.

راه اندازی یک کسب و کار با حداقل منابع مالی چالش برانگیز است، اما می توان آن را انجام داد. ارتباط مستقیمی بین مقدار پولی که با آن شروع می کنید و شانس موفقیت کسب و کار شما وجود ندارد. در واقع، گاهی اوقات داشتن سرمایه اولیه بیش از حد بدتر است زیرا ظاهر اولیه موفقیت را نشان می دهد و منجر به دنبال کردن شیوه های تجاری بیهوده می شود. با شروع ناب و حساب‌شده، با رشد کسب و کار خود، رویکرد منظم تری را حفظ خواهید کرد. عاداتی که در حین راه اندازی کسب و کار خود یاد می گیرید به خوبی به شما کمک می کند و شرکت خود را به سطح بعدی ارتقا می دهید.

در ادامه ایده‌های مختلفی برای راه‌اندازی تقریباً بدون هزینه یک کسب‌ و کار شخصی را معرفی می‌کنیم.

به دنبال ایده های کسب و کار مبتنی بر خدمات باشید، زیرا این ایده ها اغلب هزینه‌های سربار کمتری نسبت به مشاغل مبتنی بر محصول دارند. در نظر بگیرید که آیا می توانید سرگرمی یا مهارت های حرفه ای خود را به کسب و کار خود تبدیل کنید. این ایده ها برای افرادی است که می خواهند کسب و کار خود را راه اندازی کنند اما نمی توانند هزینه زیادی را برای راه اندازی بپردازند.

برای بسیاری از افرادی که روحیه کارآفرینی دارند، دلیل شماره یک که چرا رویاهای تجاری خود را دنبال نمی کنند، هزینه های قابل توجهی است که با راه اندازی یک کسب و کار مرتبط است. با این حال، کسب و کارهای زیادی وجود دارد که می توانید امروز با بودجه کم یا بدون بودجه راه اندازی کنید، به شرطی که خودتان را وقف آن کنید و از انجام دادن کارهای سخت نترسید.

اگر می خواهید یک کسب و کار کم هزینه راه اندازی کنید، این ایده ها الهام‌ بخش شما خواهند بود.

 

 تولید محتوا

رسانه های اجتماعی و چرخه اخبار 24 ساعته فرصت مناسبی را برای متخصصان خلاقی مانند نویسندگان و طراحان گرافیک ایجاد کرده است که می توانند از استعدادهای خود برای ایجاد محتوای با کیفیت بالا و قابل اشتراک گذاری برای مشاغل و رسانه ها استفاده کنند

 دستیار شخصی یا مجازی

کسانی که مهارت‌های سازمانی خوبی دارند، برای کارآفرینان دیگری که در حال رشد دادن کسب‌وکار خود هستند و می‌خواهند روی وظایف مهم‌تری تمرکز کنند بسیار کارآمدند. یک دستیار شخصی یا مجازی بسیاری از این وظایف را که به وظایف منشی معروف است بدون حضور در محل کار انجام می دهد. این افراد اغلب از خانه برای مشتریان مختلف کار می کنند، تقویم ها را پیگیری می کنند، ترتیبات پرواز را انجام می دهند و کارهای اداری را انجام می دهند.

  خدمات برنامه ریزی رویداد

اگر فردی بسیار منظم و دقیق هستید و عاشق برگزاری مهمانی‌، ممکن است شخصیت مناسبی برای راه اندازی یک کسب و کار برنامه ریزی رویداد داشته باشید. برنامه ریزان رویداد، برگزاری یک عروسی، جشن تول، گردهمایی، یا میزبانی یک مهمانی هیجان انگیز را برای دیگران آسان می کنند. برنامه ریزی چند رویداد حرفه ای به شما کمک می کند تا تجربه پیدا کنید. از LinkedIn  برای ایجاد یک پایگاه داده از فروشندگان و مخاطبین استفاده کنید تا بتوانید به مشتریان خود کمک کنید رویداد رویاهای خود را سازماندهی کنند.

خدمات روزمره

بیشتر والدین شاغل، به دلیل مراقبت از فرزندان و انجام مسئولیت‌های حرفه‌ای شان، زمان بسیار کمی برای رسیدگی به امور شخصی مانند خرید مواد غذایی، رفتن به مرکز خرید یا ارسال و دریافت بسته‌های پستی دارند. یک فرد با انگیزه می تواند به این وظایف وقت گیر برای مشتریان رسیدگی کند و روزهای آنها را برای کارهای مهم زندگی آزاد کند. هنگام تعیین نرخ های خود، هزینه های سفر را در نظر بگیرید، که می تواند ساعتی یا براساس کار باشد.

داور حرفه ای

بله، این واقعاً یک کار مهم است. اهمیت نقدهای خوب برای شرکت های بزرگ و کوچک از بین نرفته است. بسیاری از شرکت ها محصولات و خدماتی را به افراد ارائه می دهند تا نظری درباره شرکت بنویسند. آنها یک بررسی خوب اما مهمتر از آن صادقانه می خواهند. آنها هزینه زمان شما را می پردازند و شما می توانید چیزهای جدید را امتحان کنید، کتاب های جدید بخوانید، آخرین فن آوری ها را آزمایش کنید و خیلی چیزهای دیگر، همه اینها در حالی که پول دریافت می کنید.

مشاور شبکه های اجتماعی

شرکت‌های بزرگ‌تر می‌توانند یک آژانس یا کارمند تمام وقت برای مدیریت حساب‌ها و وبلاگ‌های فیس‌بوک و توییتر خود استخدام کنند، اما کسب‌وکارهای کوچک اغلب باید مراقب بازاریابی رسانه‌های اجتماعی خود باشند. با بسیاری از مسئولیت‌های دیگر، ممکن است صاحبان کسب‌وکار بیش از حد شلوغ یا در کار غرق شده باشند تا بتوانند یک استراتژی عالی برای رسانه‌های اجتماعی ارائه دهند. به عنوان یک مشاور، می‌توانید به آنها کمک کنید تا بهترین تاکتیک‌ها، زمان‌بندی ارسال و محتوا را برای مخاطبان هدف خود تعیین کنند. با افزایش تعداد فالوورهای آنها، کسب و کار شما نیز افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.