تعریف، معایب و مزایای کار تمام وقت و پاره وقت (بخش دوم)

معایب کار نیمه وقت:

1.    حقوق و مزایای کمتر

کار نیمه وقت: همان طور که گفتیم، حقوق در مشاغل پاره وقت بر اساس تایم کاری آن ها مشخص می شود. به همین دلیل نیز میزان درآمد یک کارمند پاره وقت بسیار کمتر است. این موضوع یکی از اصلی ترین چالش های افرادی است که کار های نیمه وقت دارند. همچنین این موضوع یکی از مهم ترین تفاوت های کار تمام وقت و پاره وقت به حساب می آید. البته به احتمال زیاد این مبالغ برای دانشجویان مناسب است، اما برای افرادی که قرار است خرج زندگی خود و خانواده خود را پرداخت کنند بسیار کم می باشد.

2.    استرس و فشار مالی

کار های نیمه وقت به خصوص برای سرپرست خانواده، مناسب نیستند. چرا که باعث می شوند به خاطر عدم تامین مخارج خانواده تحت فشار های روانی بسیار زیادی قرار بگیرند. به همین خاطر معمولا مشاغل پاره وقت برای کمک خرج و یا پس انداز های شخصی افراد جوان تر مناسب هستند.

3.    عدم دریافت بیمه و مزایای کار

همان طور که گفته شد کارفرما ها موظف به پرداخت بیمه کارمندان پاره وقت خود هستند. اما امروزه بسیاری از کارگران پاره وقت توسط صاحبان کار بیمه نمی شوند و از مزایایی مانند: حق مسکن، سنوات و موارد دیگر بی بهره هستند. این در حالی است که در مشاغل تمام وقت افراد از تمام این مزایای به راحتی بهرمند هستند.

4.    فرصت های پیشرفت کمتر

همان طور که گفته شد شرکت ها موقعیت های کاری تمام وقت را به صورت یک سرمایه گذاری می بینند و حتی آموزش های لازمه را نیز به کارمندان خود می دهند. این در حالی است که مشاغل نیمه وقت از این مزیت بهرمند نیستند. همچنین به علت حضور کمتر در محل کار، احتمال ارتقاء شغلی نیز برای این افراد بسیار کمتر است. این مورد یکی از مهم ترین تفاوت های کار تمام وقت و پاره وقت به حساب می آید.

5.    امنیت شغلی کمتر

یکی از تفکرات غلط رایج در جامعه این است که کارمندان پاره وقت تمرکز و جدیت کمتری نسبت به افراد تمام وقت دارند. همین مسئله نیز باعث می شود شرکت ها کارمندان پاره وقت خود را در صورت کوچک ترین اشتباهی اخراج کنند. همچنین در صورت نیاز به تعدیل نیرو، شرکت ها معمولا ابتدا کارمندان پاره وقت خود را بیرون می کنند.

جمع بندی معایب و مزایای کار پاره وقت

همان طور که گفته شد با توجه به معایب و مزایای کار های پاره وقت، پیشنهاد می کنیم تا دانشجویان یا افرادی که به خاطر مشکلات خاص نمی توانند در مشاغل تمام وقت استخدام شوند، به سمت این کار ها بروند. همچنین اگر درآمد شما از شغل تمام وقت خود، پاسخگوی نیاز های شما نیست می توانید از کار های نیمه وقت استفاده کنید. البته برای این کر حتما با یک مشاوره صحبت بکنید.

کارپاره وقت

جمع بندی کلی

در این مقاله (تعریف، معایب و مزایای کار تمام وقت و پاره وقت) سعی کردیم با ارائه تعاریف کار و مشاغل پاره وقت و تمام وقت شما را در مسیر انتخاب شغل خود کمک کنیم. همچنین با ارائه معایب و مزایای این دو نوع کار، یک دید کلی از مشکلات و منافعی که در آینده کاری با آن ها روبه رو می شوید را به شما ارائه کردیم.

بهتر است با در نظر گرفتن شرایط زندگی شخص خود، مطالعه و پرس و جو در این زمینه بهترین موقعیت کاری را برای خود انتخاب بکنید. در غیر این صورت ممکن است در آینده با مشکلات مادی و روحی رو به رو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.