برندسازی چیست؟ (بررسی المان های مهم در ساخت یک برند)

نگاهی به برند سازی و المان های مهم در آن: هر نوع کسب و کاری در نهایت نیاز دارد تا شما برای آن نوعی از تبلیغات را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که این کار می تواند در کوتاه مدت یا بلند مدت میزان درآمد شما را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد. پس داشتن یک پلن مناسب برای گسترش کسب و کار یک المان مهم در پیشرفت اقتصادی شما به شمار می رود.

اما موضوعی دیگر در برند سازی

برای این کار ابتدا باید قدمی مهم را بردارید. این قدم عبارت اند از: (برند سازی)، برند سازی را می توان سنگ بنای تمامی تلاش های شما در حوزه کاریتان در نظر گرفت. شما از طریق برند سازیست که می توانید نام خود را بر سرزبان ها بیاندازید. کسب اعتماد افراد تنها از طریق شناخت شما به وسیله برندتان تعریف می شود. پس باید این قدم را به درستی و با حساسیتی زیاد بردارید.

مرکز توسعه کسب و کار باسکار نامی آشنا در برندسازی و مشاوره کسب وکار است. این سازمان تخصصی می تواند بهترین پلن ها و برنامه های کاری را برای شما در نظر گرفته و ریسک های کاری شما را بررسی و راهکارهایی مناسب برای آن در کوتاه و بلند مدت ارائه دهد.

حالا زمان آن رسیده تا به موضوع اصلی خودمان یعنی ایجاد یک برند بپردازیم:  

در اولین قدم ما باید چند پرسش اساسی از خود بپرسیم. از جمله این پرسش ها می توان به مواردی چون:

  • چگونه یک برند بسازیم؟
  • برند ما باید براساس چه المان هایی باشد؟
  • برند سازی مبتنی بر چیست؟
  • رویکرد ما در برند سازی باید چگونه باشد؟
  • برندینگ چیست؟
  • اهمیت برندسازی در چیست؟
  • بررسی شرایط برندینگ
  • چگونه یک برند بسازیم؟
  • نکات برندسازی برای مشاغل کوچک کدام ها هستند؟

ما برای ساخت یک برند مناسب باید به تمامی پرسش های فوق و بسیاری از پرسش های دیگر پاسخ دهیم. در این مقاله ما برای درک بهتر از موارد توضیحی سعی می کنیم موضوع برند سازی را با مثال های گوناگونی توضیح دهیم.

محصولات ما تنها یک کالا نیستند

نوشابه کوکاکولا چیزی فراتر از نوشابه است. استارباکس چیزی فراتر از یک برند قهوه می تواند باشد. تولیدات عینک آفتابی ری بن چیزی بیش از یک عینک آفتابی هستند. تمامی مواردی که برای شما مثال زدیم، به صورت کلی ماهیتی خاص را در ذهن عموم افراد تداعی می کنند. این موضوعیست که از آنها برند هایی بی نظیر ساخته است.

 

تعامل با این محصولات تجربیاتی را برای مشتریان فراهم می کند و آنها را با در نظر گرفتن این تجربیات است که حس خوبی دریافت کرده و از این برندهای مثال زده خرید می کنند. شرکت‌هایی که برندهای قدرتمندی را ایجاد می‌کنند، می‌دانند که برندشان باید در زمان نیاز شخص در ذهن او تداعی شود و این موضوع است که آنها را از دیگر رقبایشان متمایز می کند.

برای مثال:

از زبان استفاده شده در کپشن اینستاگرام، پالت رنگ در آخرین بیلبوردشان، تا مواد استفاده شده در بسته‌بندی همگی در ذهن مخاطب می توانند مهم و تاثیر گذار باشند پس نباید هیچ موردی را از قلم انداخت. آنها می دانند که نام آنها بسیار فراتر از برچسبی است که یک پرینتر چاپ از آنها در مکان های عمومی به نمایش می گذارد.

 

عوامل گفته شده تنها بخشی از مواردی است که می تواند مشتریان را ترغیب کند تا محصولات شما را از بین مجموعه ای از گزینه ها انتخاب کنند.

برند چیست؟

برند یک ویژگی یا مجموعه ای از ویژگی هایی است که یک سازمان را از سازمان‌های دیگر متمایز می کند. یک برند معمولاً از یک نام، شعار، لوگو یا نماد، طرح  یا مواردی دیگر تشکیل شده است. همچنین به تجربه کلی مشتری در هنگام تعامل با تجارت مورد نظر اشاره دارد.

تنها زمانی برند موفقیت آمیز می شود که استفاده از آن برای افرادی که آن را خریداری می کنند خاطره یا فضایی دوست داشتنی را فراهم کند. یا آنکه استفاده از آن برای افراد کاربر، شرایط را آسانتر یا بهتر کند.

برند سازی 2

برندسازی چیست؟

برندسازی فرآیند تحقیق، توسعه و به کارگیری یک ویژگی متمایز یا مجموعه ای از ویژگی ها در سازمان شما است تا مصرف کنندگان بتوانند برند شما را با محصولات یا خدمات شما مرتبط کنند.

به عنوان مثال:

برند کوکاکولا یکی از شناخته شده ترین آرم‌ها و داستان های رنگی در سراسر جهان را دارد. حروف کلاسیک قرمز و سفید، آثار هنری پر جنب و جوشی هستند که در این برند به همراه فونت متمایز آن توانسته اند در میانه بازار گسترده بین المللی بیش از یک قرن دوام بیاورند.

برند کوکاکولا پس از گذراندن آزمون زمان، گواهی بر قدرت برندسازی مداوم و موفقی است که مصرف کنندگان آن را دوست داشته اند.

 

همانطور که گفته شد، نام تجاری یک فرآیند تکراری است و نیاز به ارتباط با قلب مشتریان و کسب و کار شما دارد.

اهمیت برندسازی در چیست؟

نام تجاری شما بدون شک یکی از مهم ترین دارایی های سازمان شما محسوب می شود. این نام به سازمان شما هویت می بخشد، کسب و کار شما را به یاد ماندنی می کند، مصرف کنندگان را تشویق می کند از شما خرید کنند، در حقیقت این نام یا برند شماست که از بازاریابی و تبلیغات شما حمایت می کند و باعث افتخار کارمندان شما می شود.

نام تجاری می تواند عامل تعیین کننده برای مصرف کنندگان در هنگام تصمیم گیری برای خرید باشد. در واقع، یک مطالعه (Capgemini) نشان داده است که مشتریانی که احساس می‌کنند با یک برند ارتباط برقرار می‌کنند، دو برابر بیشتر از افرادی که این ارتباط را ندارند، پول خود را صرف خرید محصولات آن برند می کنند. در حقیقت برندسازی به کسب و کار شما هویتی فراتر از محصول یا خدمات می دهد.

 

به یاد داشته باشید که برندسازی کسب و کار شما را به یاد ماندنی می کند و همین موضوع است که از افراد عمومی مشتریانی وفادار به محصولات یا خدمات شما می سازد.

برند یا نام شما در حقیقت چهره شرکت شما است و به مصرف کنندگان کمک می کند تا کسب و کار شما را در هر رسانه ای از دیگر خدمات یا محصولات تشخیص دهند.

بازاریابی و برند سازی

برندسازی از تلاش‌های بازاریابی و تبلیغاتی شما پشتیبانی می‌کند. این کار به تبلیغ شما کمک می کند تا بر روی مشتریان خود تأثیر بیشتری بگذارید.

 

برندسازی باعث غرور کارمندان شما می شود. وقتی شرکت خود را برند می کنید، نه تنها هویت به کسب و کار خود می دهید، بلکه یک محل کار معتبر و بسیار مورد توجه ایجاد می کنید. تا مشتریان و جامعه هدف شما ،شما را با مشخصاتی خاص بشناسند و به دنبال شما باشند. به یاد داشته باشید که برندسازی قوی کارکنان قوی را به همراه می آورد.

شرایط برندینگ

در اینجا برخی دیگر از کلمات کلیدی مرتبط با برند وجود دارند که باید بدانید. آنها اهمیت و ارزش برندسازی کسب و کار شما را بیشتر نشان می دهند. در حقیقت شما با دانستن آن ها می توانید رویکردی مناسب برای ایجاد یک برند در نظر بگیرید.

آگاهی از برند

بررسی و آگاهی از برند به میزان آشنایی عموم و مخاطبان هدف شما با برند شما اشاره دارد. دقت و آگاهی از برند منجر به این می‌شود که از برندها به عنوان «پرطرفدار»، منفور یا «محبوب» یاد شود. آگاهی از برند مهم است زیرا مصرف کنندگان اگر از برند شما آگاه نباشند نمی توانند خرید از برند شما را در نظر بگیرند و این موضوع رابطه مستقیمی با پیشرفت  گسترش کسب و کار شما دارد.

گسترش نام تجاری

توسعه برند زمانی است که شرکت‌ها نام تجاری خود را برای توسعه محصولات جدید در صنایع و بازارهای جدید گسترش می‌دهند. ماشین چمن زنی هوندا یا ملافه مارتا استوارت را در نظر بگیرید. گسترش نام تجاری به شرکت ها (یا افراد) اجازه می دهد تا از آگاهی و ارزش ویژه برند برای ایجاد جریان های درآمد بیشتر و تنوع بخشیدن به خطوط تولید استفاده کنند.

هویت نام تجاری

هویت برند شخصیت کسب و کار شما، در حقیقت قولی است که به مشتریان خود می دهید. این چیزی است که شما می خواهید مشتریانتان پس از تعامل با برند شما با آن مواجه شوند.

برند معمولاً از ارزش‌های شما، نحوه ارتباط شما با محصول یا خدمات خود و آنچه می‌خواهید مردم هنگام تعامل با آن احساس کنند، تشکیل می‌شود.

مدیریت نام تجاری

مدیریت برند به فرآیند ایجاد و حفظ برند شما اشاره دارد. این شامل مدیریت عناصر ملموس برند شما (راهنمای سبک، بسته بندی، پالت رنگ) و عناصر نامشهود (چگونه توسط مخاطبان هدف و پایگاه مشتری شما درک می شود) است. برند شما یک دارایی زنده است که باید آن را مانند یک فرزند بزرگ کنید و به بلوغ آن فکر کنید.

شناخت برند

شناخت برند به این معناست که یک مصرف کننده (به طور ایده آل در بین مخاطبان هدف شما) تا چه حد می تواند برند شما را بدون دیدن نام کسب و کار شما، از طریق لوگو، شعار، بسته بندی، یا تبلیغاتی خاص تشخیص دهد و شناسایی کند. این مفهوم همراه با یادآوری برند است، که توانایی فکر کردن به یک نام تجاری بدون هیچ شناسه دیداری یا شنیداری را در بر دارد.

اعتماد برند

اعتماد به برند به این اشاره دارد که مشتریان و مصرف کنندگان چقدر به برند شما اعتقاد دارند. آیا به وعده های بازاریابی خود عمل می کنید؟ آیا فروشندگان و خدمات مشتریان شما فراتر از آن چه میگویید هستند یا کمتر؟ این چیزها می توانند باعث ایجاد اعتماد در بین مشتریان شما شوند، آن هم در دنیایی که تنها 25٪ از مردم در کسب و کارهای بزرگ احساس اطمینان می کنند.

ارزش گذاری برند

ارزش گذاری برند، ارزش گذاری تجاری برند شما است که برگرفته از ادراک، شناخت و اعتماد مصرف کنندهاست. این مفهوم، با ارزش ویژه برند همراه است. یک برند قدرتمند می تواند کسب و کار شما را برای سرمایه گذاران، سهامداران و خریداران بالقوه ارزشمند کند و در نهایت باعث فروش گسترده شما در عموم جامعه یا جامعه هدف شما شود.

مواردی مهم

چیزهای زیادی در مورد یک برند وجود دارند، و هنگام ساخت یک برند قوی باید موارد زیادی را در نظر گرفت. بنابراین، یک دفترچه بردارید و ایده ها را در حین حرکت به سمت برند شدن یادداشت کنید. توجه داشته باشید که برندسازی یک فرآیند تکراری است، بنابراین ممکن است برخی از این مراحل را در هنگام طوفان فکری و ساختن برند خود تکرار کنید.

 

آیا می خواهید یک برند موثر و قابل اندازه گیری بسازید؟

مخاطبان هدف خود را مشخص کنید

برندسازی منجر به آگاهی، شناخت، اعتماد و درآمد می شود. ما در مورد آن در بخش های قبلی این مقاله صحبت کرده ایم. اما بیایید یک قدم به عقب برداریم و بفهمیم که اینها از کجا سرچشمه می گیرند: به طور حتم این آگاهی ها از مشتریان ما سرچشمه می گیرند.

 

اگر برند شما با مخاطبان شما ارتباط بر قرار کنند به آن ها آگاهی، شناخت، اعتماد و برای شما به درآمد زایی بیشتر منجر خواهد شد. اینجاست که تحقیقات بازار هدف مطرح می شود.

 

قبل بررسی و ایجاد اولین ایده های برای ساخت یک برند باید بدانید که نام تجاری شما با چه کسی صحبت می کند (جامعه اصلی هدف شما چه کسانی را تشکیل می دهند). محصول شما به چه کسی خدمت می کند؟ مشتری ایده آل شما کیست؟ یا کالا یا خدمات شما برای چه افرادی مناسب است و در نهایت باید به پرسشی مهم تر پاسخ دهید.

چرا از ابتدا کسب و کار خود را ایجاد کردید؟

آنچه در مورد بازار هدف و شخصیت های خریدار می آموزید، بر تصمیمات برندسازی شما تأثیر می گذارند، بنابراین این مرحله را اولویت اول خود قرار دهید و با حساسیت بسیار بیشتری روی آن متمرکز شوید.

بیانیه ماموریت خود را تنظیم کنید

بیایید به سوالی که در مرحله قبل پرسیدم برگردیم: چرا کسب و کار خود را ایجاد کردید؟ پاسخ دادن به این پرسش به شما کمک می کند تا بیانیه ماموریت خود را بسازید، که هدف و اشتیاق شما را به عنوان یک سازمان یا شخص، مشخص می کند.

 

قبل از اینکه بتوانید برندی بسازید که مخاطبان شما آن را بشناسند، ارزش قائل باشند و به آن اعتماد کنند، باید بتوانید هدفی را که کسب و کارتان فراهم می کند، به اشتراک بگذارید. سپس، هر بخش از برند شما (لوگو، شعار، تصاویر، صدا و شخصیت) می تواند آن ماموریت و چشم انداز را برای جامعه مخاطب شما منعکس کنند.

 

بیانیه ماموریت شما یک بلوک ساختمانی از مانیفست برند شما است، که دربرگیرنده چرایی وجود سازمان شما و اینکه چرا مردم باید به برند شما اهمیت دهند است.

المان های برند سازی

در برند سازی باید ارزش ها، کیفیت ها و مزایای منحصر به فرد خود را تعریف کنید

احتمالاً مشاغل زیادی در صنعت و جایگاه شما وجود دارند. تمرکز روی رقابت با آن ها آسان است اما پیش از آن باید کمی روی فعالیت اصلی شما یا سازمانتان متمرکز شویم.

نقطه قوت کسب و کار یا شخص شما: نقطه قوت شما چیست؟

باید اطمینان حاصل کنید که نام تجاری شما از عناصری تشکیل شده و از عناصری الهام گرفته شده است که فقط متعلق به شما هستند: ارزش ها، مزایا و ویژگی هایی که شرکت شما را منحصر به فرد می کنند. این موارد نقاط قوت و متمایز شما را تشکیل می دهند. پس در نهایت باید استاندارد های خود را در این حوزه ها افزایش داده و در نهایت در این حوزه‌ها بی رقیب یا حداقل کم رقیب باشید.

مدتی زمان بگذارید فهرستی از آنچه کسب و کار شما را از دیگران متمایز می کند یادداشت کنید. من در مورد ویژگی های محصول (مانند ظاهر، اجزا یا قابلیت ها) صحبت نمی کنم. منظورم آن است که چگونه محصولات یا خدمات شما زندگی افراد، شرایط یا حساسات آن ها را بهبود می بخشد و به موفقیت آنها در هر حوزه ای کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.