بهترین استراتژی های بازاریابی برای انواع مشاغل کوچک (بخش اول)

مارکت های کوچک

از مجموعه مقالات مشاوره کسب و کار: (بهترین استراتژی های بازاریابی برای انواع مشاغل کوچک)

ما در این مقاله سعی داریم به بررسی استراتژی های مناسب کسب و کارهای کوچک بپردازیم. بهترین استراتژی های بازاریابی پلن هایی هستند که با کمک جلسات مشاوره کسب و کار تدوین شده باشند.

این قبیل پلن ها معمولاً با در نظر گرفتن بیشترین المان‌های ممکن سعی دارند، روند مناسب برای رشد کسب و کارهای مختلف ایجاد کنند. که البته ما در این مطلب تنها به مهم ترین آنها اشاره می کنیم.

مرکز مشاوره کسب و کار باسکار پیشرو در مشاوره تخصصی کسب و کارهای نوپا و بزرگ، با سابقه ای درخشان در حوزه برند سازی و ایجاد پلن های کاری موفق در ایران و کشورهای همسایه.

 

نیمی از این گزینه ها معرفی شده در این صفحه احتمالاً استراتژی های رشد قابل دوام برای کسب و کار منحصر به فرد شما خواهند بود و بخش دیگر آن شما را با بازار روز دنیا از منظر تبلیغات آشنا می کنند.

شما با خواندن این مطلب می توانید روند کاری خود را در دو مرحله گسترش داده و آن را به دیگران معرفی کنید.

 • برخی از این موارد برای ماه های آینده کاری شما می توانند قابلیت اجرایی داشته باشند.
 • برخی دیگر اما برای رشد کلی و سرسام آور شما در آینده ای نزدیک توضیحاتی می دهند. نا گفته نماند که این مطالب کاملاً کاربردی بوده و شما می توانید در کوتاه مدت و میان مدت از این موارد بهره برداری مناسبی انجام دهید.

اگر شما هم می‌خواهید راه‌های ارزانی برای تبلیغ اپلیکیشن موبایل خود پیدا کنید، موارد ذیل می توانند واقعاً خوب عمل می‌کنند.

رازی مهم در بازاریابی و فروش:

هیچ استراتژی بازاریابی جادویی وجود ندارد بسیاری تصور می کنند که برخی از افراد به دلیل شانس یا رازی سر به مهر به فروشی عظیم دسترسی پیدا می کنند. ولی این تصوری بسیار اشتباه و به دور از حقیقت است. رسیدن به فروشی مناسب و داشتن مشتری های وفادار نیاز به پلن هایی مناسب دارد.

معمولا بهترین استراتژی های بازاریابی در جلسات مشاوره کسب و کار به همراه متخصصان و البته صاحبان مشاغل ایجاد می شود. در نظر داشته باشید که هیچ استراتژی فروش مناسبی دارای یک تفکر فردی نیست و همیشه بهترین پلن ها به وسیله تیم های تخصصی تدوین و  اجرایی می شوند.

هدف اصلی بازاریابی:

هدف بازاریابی این است که ارزش کسب و کار شما را به پایگاه مشتری مناسب متصل کند. این یک مفهوم ساده است اما می تواند میلیون ها سایه مختلف به خود بگیرد. این نگاه در حقیقت منشاء اصلی تدوین مرحله به مرحله روند گسترش کسب و کار است.

انتخاب فرد مناسب

چه اطلاعات جمعیتی پایگاه مشتریان شما را تشکیل می دهند؟

 • آنها کجا زندگی می کنند؟
 • مشتری های آنلاین بیشتر در چه پیج هایی فعالیت دارند؟
 • چگونه آنها به دنبال محصولات شما باید بگردند؟
 • در چه صورتی محصولات شما بیشتر دیده می شوند؟
 • شما چه نیازی از مشتری را می توانید برطرف کنید؟

پاسخ به این سوالات تعیین می کند که کدام استراتژی های بازاریابی قابل اجرا هستند و کدام یک اتلاف وقت خواهد بود.

به عبارت دیگر، کلید موفقیت برای کسب و کار شما تنها تبلیغات تراکتی یا مجازی نیست. بلکه بهترین تصمیم های بازاریابی با در نظر گرفتن موارد زیادی ایجاد می شوند.

مرکز مشاوره کسب و کار باسکار پیشرو در مشاوره تخصصی کسب و کارهای نوپا و بزرگ

به دنبال راه های میانبر نباشید:

هیچ استراتژی جادویی و جهانی وجود ندارد که تجارت شما را متحول کند. من به معنای واقعی کلمه هیچ سرنخی ندارم که چه چیزی برای کسب و کار شما مفید است. ما در حقیقت در این متن به شما آموزش نگاه صحیح برای ایجاد بهترین راهکارهای را می دهیم.

بخش اول (هشت کانال اصلی برای رسیدن به موفقیت های استراتژیک)

هشت کانالی که در مورد آنها بحث خواهیم کرد، استراتژی های کاملا دیجیتالی هستند که به صورت آنلاین انجام خواهند شد. هشت مورد دیگر کمی کلی تر هستند و قابلیت پیگیری فردی نیز دارند.

1. تبلیغات فیس بوک:

دو میلیون کسب و کار کوچک و متوسط ​​در فیس بوک تبلیغ کار خود را می کنند. فیس بوک یک راه ارزان و موثر برای بازاریابی برای تقریباً هر مخاطبی است.

تبلیغات فیس بوکی در هدف گذاری پیشرفته برتری دارند. آنها به شما این امکان را می دهند که بر اساس مکان، علایق، سن، جنس، رفتار آنلاین و بسیاری از عوامل دیگر، مخاطب خاصی را هدف قرار دهید. این گزینش کردن می تواند جامعه محدود تری برای شما ایجاد کند ولی دقیقا جامعه مشتریان هدف شما را تشکیل می دهد.

ایجاد تبلیغات فیس بوک بسیار آسان است. شما فقط به یک عنوان ثابت، کمی کپی توصیفی(تولید محتوای استاندارد)، یک تصویر و یک لینک نیاز دارید.

نقاط قوت محصولات یا خدمات خود را تبلیغ کنید.

تبلیغات فیس بوکی اجرا و آزمایش پلن های تبلیغاتی متعدد را نسبتاً ساده می کنند و به شما این امکان را می دهند تا بدون نیاز به تخصص فنی پیشرفته، فرمول برنده کالای خود را معرفی کرده و فروش خود را افزایش دهید.

با این حال، بسیاری از کاربران جدید برای موفقیت در کمپین های اولیه تبلیغاتی خود با مشکلات زیادی روبرو هستند. رفع این مشکلات کمی پشتکار می‌طلبد و نیاز به روندی ثابت از پیگیری دارد. اما از جنبه مثبت، محبوبیت فیس‌بوک ابزارهای شخص ثالث متعددی را ایجاد کرده است که می‌توانند به موفقیت شما کمک کنند.

گوگل

کسب و کار من را گوگل کنید:

یکی دیگر از بهترین استراتژی های بازاریابی را می توان استفاده از ابزار گوگل در نظر گرفت. شما می توانید با استفاده از ابزارهای تبلیغاتی گوگل مانند: گوگل ادورز به جامعه هدف زیادی دسترسی پیدا کنید. ناگفته نماند که این سرویس پیشنهادی است که نیاز به تزریق سرمایه اولیه دارد. چرا که این روند تبلیغاتی پولی بوده و نیاز به خریداری دارد.

اما روش های دیگری هم هستند که شما می توانید از آنها برای رسیدن به مقصود خود استفاده کنید. سئو کردن سایت یکی از این روشهاست. شما با استخدام یک سئو کار حرفه ای می توانید در مدت زمان نسبتا کوتاه یا میان مدتی جزء سرچ های برتر قرار بگیرید.

داشتن یک سایت فعال از شما یک فروشنده یا یک دارنده یک کسب و کار حرفه ای می سازد. با داشتن سایت شما یک پایگاه 24 ساعته فعال خواهید داشت. این قابلیت به شما اجازه می دهد تا به راحتی در هر ساعتی از شبانه روز نیاز های جامعه هدف خود را پاسخ دهید. اما باید سعی کنید بهترین و مناسب ترین فضا را برای سایت خود در نظر بگیرید. برای دانستن بهترین فضای مناسب می توانید در یک جلسه مشاوره کسب و کار شرکت کنید.

داشتن یک سایت عالی نیاز به محتواهایی حرفه ای و کاربردی دارد:

توجه داشته باشید که سایت شما مرجعی دیگر از خودتان است. پس باید به بهترین نحو ممکن طراحی و ساخته شود. یکی از مهم ترین عناصر در کاربردی بودن یک سایت و قابل استفاده بودن آن بی شک (داشتن مطالب روز، مطالب کاربردی و آموزشی) است.

از جمله عناصر مهم در کاربردی بودن سایت عبارت اند از: 

 •  داشتن محتوای با کیفیت
 • مقاله هایی با موضوعات مرتبط
 • مطالب سئو شده
 • ایجاد و ارتقای مداوم محتوا
 • داشتن سرعت مناسب برای کاربر
 • سهل بودن رابطه کاربری سایت
 • کامل بودن
 • طراحی مناسب
 • دسترسی راحت به بخش های پر بازدید
 • ارتقاء و مداومت در پیشرفت کیفی کار در طولانی مدت

بهتر است بدانید که محتوا به پست های وبلاگ محدود نمی شود. محتوا شامل ویدئوها، پادکست‌ها، دوره‌های آنلاین و مجموعه‌ای از رسانه‌های دیگر است که مردم در آن اطلاعات مصرف می‌کنند.

اگر این استراتژی را برای کسب و کار خود در نظر می گیرید، مطمئن شوید که زمان و سرمایه لازم برای پیشبرد بدون بازگشت سرمایه اولیه را دارید و سپس تکالیف خود را انجام دهید. بسیاری از کسب‌ و کارها این روزها فقط منابع خود را هدر می‌دهند و محتوای متوسطی را بدون هیچ بازدهی تولید کنند.

این درحالیست که بهترین استراتژی های بازاریابی مضوعی کاملا بر خلاف روند جاری را مد نظر دارند. (تولید محتوایی کاملا شاخص و کاربردی)

نگاهی اجمالی به روند استفاده کاربران از شبکه های اجتماعی

67 درصد از مصرف کنندگان از رسانه های اجتماعی در نهایت مشتری سایت ها و اپ های فروشگاهی هستند و 33 درصد ترجیح می دهند از شبکه های اجتماعی به جای تلفن استفاده کنند. اگر مردم نتوانند کسب و کار شما را از طریق رسانه های اجتماعی پیدا کنند، به دنبال رقبای شما می گردند که در کانال های اجتماعی ترجیحی حضور دارند.

سوال اصلی این نیست که آیا باید حساب‌های رسانه‌های اجتماعی فعال داشته باشید، بلکه این است که چقدر زمان و منابعی را باید برای افزایش مخاطبان اجتماعی خود در این راستا سرمایه‌گذاری کنید.

 

برای برخی از مشاغل، سرمایه گذاری هنگفت در رشد رسانه های اجتماعی ارگانیک منطقی است. اما برای برخی دیگر به این شکل نیست. در اولین قدم باید بدانید چه میزان از رشد شبکه های اجتماعی برای کسب و کار شما اهمیت دارد.

مثالی معمول:

به عنوان مثال، کاربران اینستاگرام که اینفلوئنسرهای مد را دنبال می کنند، فعالانه به دنبال خرید سبک های جدید لباس و اکسسوری هستند. با ایجاد یک مخاطب فعال و آگاه به مد، یک خرده فروش لباس می تواند یک کانال فروش مستقیم ثابت ایجاد کند.

رسانه های اجتماعی ارگانیک:

برای سایر مشاغل، سرمایه گذاری در اینستاگرام ممکن است منطقی نباشد.

نکته کلیدی این است که مشخص کنید مشتریان شما کجا هستند و چگونه دوست دارند با آنها برخورد شود. اگر مخاطبان هدف شما در شبکه هایی مانند: اینستاگرام فعالیت هایی خرید گونه دارند بهترین بستر تبلیغاتی برای شما این شبکه است اما همیشه کسب و کار ها با فعالیت های اینستاگرامی پیشرفت نمی کنند.

گاهی سایت ها برای برخی از کسب و کارها مناسب تر محسوب می شوند. یا حتی برخی از تجارت ها با کانال های تلگرامی رواج دارند. در حقیقت بهترین استراتژی های بازاریابی در شبکه های اجتماعی باید مناسب کسب و کار و تجارت شما باشند.

 

شما می توانید برای بهترین انتخاب در حوزه بازاریابی های مجازی از جلسات مشاوره کسب و کار استفاده کنید. در این جلسات معمولا روند کاری شما بررسی شده و جامعه هدف شما مشخص می شود. بعد از مشخص شدن این روندها متخصص این حوزه با توجه به نیازهای جامعه مشتریان پلن هایی برای شما تدوین می کند. تا شما در کمترین زمان ممکن بتوانید کسب و کار خود را بهبود ببخشید.

پایان بخش اول:

مرکز مشاوره کسب و کار باسکار پیشرو در مشاوره تخصصی کسب و کارهای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.