ریسک های مهم در کسب و کار

رسیک

نگاهی موشکافانه به ریسک های مهم در کسب و کار:

مشاوره کسب و کار: مقاله پیش رو مقاله ای  تخصصی در مورد بررسی انواع ریسک های مهم در کسب و کار و مهارت هایی مربوط به مدیریت این بحران است.

مرکز مشاوره کسب و کار باسکار پیشرو در مشاوره تخصصی کسب و کارهای نوپا و بزرگ، با سابقه ای درخشان در حوزه برند سازی و ایجاد پلن های کاری موفق در ایران و کشورهای همسایه.

اداره یک بیزینس انواع مختلفی از ریسک را به همراه دارد. برخی از این خطرات بالقوه می توانند یک کسب و کار را نابود کنند، در حالی که برخی دیگر می توانند باعث آسیب جدی به تجارت شما شوند. با وجود خطرات ضمنی هر انتخابی برای شروع، مدیرعامل ها یا مشاوران این حوزه به شما کمک می کنند تا بتوانید خطرات احتمالی را پیش بینی کرده و در نهایت از وقوع آن ها تا حد زیادی جلوگیری کنید.

شناسایی ریسک های کسب و کار می توانند از وقوع خسارات سنگین جلوگیری کنند:

زمانی که یک ریسک در حوزه کاری شما به واقعیت تبدیل می شود، یک کسب و کار استاندارد به خوبی  می تواند تأثیر آن بر درآمد، زمان از دست رفته و بهره وری و دیگر تأثیرات منفی بر مشتریان را به حداقل برساند. برای استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای مستقر، توانایی شناسایی ریسک‌ها، بخش مهمی از برنامه‌ریزی استراتژیک حوزه آن ها به شمار می رود.

در این بررسی ها خطرات از طرق مختلفی شناسایی می شوند. استراتژی‌های شناسایی این ریسک‌ها بر تجزیه و تحلیل جامع فعالیت‌های تجاری خاص یک شرکت متکی هستند. اکثر سازمان ها با تهدیدات قابل پیشگیری استراتژیک و خارجی روبرو بوده و سعی می کنند این خطرات را تا جای ممکن مدیریت کنند. یکی از بهترین راهکارهای ممکن برای جلوگیری از ضرر های هنگفت را می توان شرکت در جلسه های مشاوره کسب و کار دانست.

 

مشاوران کسب و کار و تحلیل کامل موقعیت های بحرانی:

در جلسات مشاوره کسب و کار سعی فرد متخصص بر آن است که نه تنها شرایط شما را با انتخابی که در حوزه کاری کرده اید بررسی کند بلکه سعی دارد. ریسک های این مسیر را هم به دقت بررسی کرده و برای شرایط های بحرانی پلن هایی مناسب به شما معرفی کند.

معرفی انواع ریسک های کاری در حوزه های مختلف: ریسک های مهم در کسب و کار

خطرات فیزیکی:

ریسک های ساختمانی رایج ترین نوع ریسک فیزیکی هستند. آتش سوزی یا انفجار هر کدام ممکن است برای هر نوع کسب و کاری پیش آید. برای مدیریت چنین ریسک های مهم است که سازمان ها موارد زیر را انجام دهند:

1-  اطمینان حاصل کنید که همه کارکنان آدرس دقیق خیابان ساختمان اصلی یا محل را می دانند تا در مواقع اضطراری به اپراتور های مربوطه بتوانند گزارش دهند.
2- مظمئن باشید که همه کارمندان مکان همه خروجی ها را می دانند.
3- اعلان حریق و یا آژیر خودکار دود نصب کنید. این دو مورد از جمله مواردی حیاتی ایمنی به شمار می روند.

بهتر است یک سیستم آبپاش خودکار نصب کنید تا محافظت بیشتری از کارخانه یا اداره خود کرده باشید.

نکته: به همه کارکنان اطلاع دهید که در مواقع اضطراری ایمنی شخصی آنها بر هر چیز دیگری اولویت دارد. باید به کارکنان دستور داده شود که ساختمان را ترک کنند و تمام اسناد، تجهیزات و یا حتی محصولات مرتبط با کار در اولویت دوم بعد از جان ها قرار دارد.

ریسک های کسب و کار

خطر نگهداری از مواد اشتعال زا یا خطرناک: 

وجود مواد معترقه و خطرناک مانند: گاز، گازوئیل، بنزین و دیگر موارد می توانند یک مکان را به محیطی نا امن تبدیل کنند. برای چنین مکان هایی بهتر است تا جایی که می شود احتیاط را در نظر گرفت. قرار دادن شماره های اضطراری، داشتن کپسول و تجهیزات مناسب آتش نشانی از جمله کپسول می تواند در چنین فضاهایی بسیار کاربردی و مناسب باشد.

  • اسید
  • گاز
  • دودهای سمی
  • گرد و غبار یا براده های سمی
  • مایعات یا زباله های سمی

درست است که واحدهای مواد خطرناک آتش نشانی برای مقابله با این نوع پیش آمد ها آماده هستند. با این حال، افرادی که با این مواد کار می کنند، باید به طور مناسب و مکرر مجهز شده و تحت آموزش های خاص قرار بگیرند.

این کار می تواند به کیفیت ایمنی محیط مذکور کمک شایانی کند.

برنامه هایی خاص برای شرایط های بحرانی: 

سازمان‌ها باید برنامه‌ای برای مدیریت فوری این خطرات در نظر بگیرند. سازمان های دولتی و آتش نشانی های محلی اطلاعاتی را برای جلوگیری از این حوادث ارائه می دهند. اما این موضوع برای کنترل چنین شرایطی کافی نیست.

دقت داشته باشید که اولین کسانی که در مواجه با چنین حوادثی می توانند عملکردی سرنوشت ساز داشته باشند نیرهای شما یا پرسنلتان هستند.

در نهایت می توان نتیجه گرفت، آموزش های مناسب برای پرسنل ها از جمله موارد ضروری و حیاتی در شغل هایی با چنین خطراتی است.

بررسی بد ترین سوانح برای کسب و کار شما:

برخی از خطرات پتانسیل تخریب یک کسب و کار یا حداقل آسیب جدی رساندن به آن را دارند. به حدی که تعمیر آن می تواند پرهزینه باشد. و یا حتی امکان احیای آن نباشد.

برای جلوگیری از چنین خسارت هایی بهتر است. تولید کنندگان و سازمان ها بزرگترین و سخت ترین شرایط های کاری را در حوزه کاری خود شناسایی کنند. بعد از شناسایی احتمالاً المان هایی مهم از شروع این خسارات را هم می توانند حدس بزنند.

بعد از این بررسی و پیدا کردن عوامل اصلی خطرناک، احتمال ایجاد چنین شرایطی می تواند به شدت کاهش یابد. برای مثال: می توان المان های احتمالی را بهبود بخشید و حتی از مکان خطرناک دور کرد.

خطرات انسانی:

سوء مصرف الکل و مواد مخدر خطرات عمده ای برای کارکنان در قسمت انسانی نیروی کار محسوب می شود. کارمندانی که از سوء مصرف الکل یا مواد مخدر رنج می برند باید ترغیب شوند که در صورت لزوم به دنبال درمان، مشاوره و توانبخشی باشند. برخی از بیمه نامه ها ممکن است پوششی جزئی برای هزینه درمان این افراد ارائه دهند.

از جمله موارد دیگر در مبحث خطرات انسانی را می توان محافظت در برابر اختلاس دانست. سرقت و کلاهبرداری ممکن است برای هر کسی امکان پذیر نباشد اما در نهایت خطراتی است که می تواند کسب و کار شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

 

پیش بینی احتمالات رایج:

اینها جرایم رایج در محل کار هستند و باید برای جلوگیری از این موارد پیش بینی های زیادی انجام داد. یک سیستم الزامات دوامضا برای چک، صورتحساب، و تأیید وجوه پرداختی می تواند به جلوگیری از اختلاس و کلاهبرداری کمک کند. رویه های حسابداری سختگیرانه ممکن است اختلاس یا تقلب را کشف کنند. در چنین وضعیتی انتخاب یک حسابرس مستقل می تواند از بسیاری جهات در چنین شرایطی مناسب و ایده آل باشد.

بررسی پیشینه افراد: 

یک بررسی کامل پیشینه قبل از استخدام پرسنل می تواند تخلفات قبلی در گذشته متقاضی را کشف و مشخص کند . اگرچه این ممکن است دلیلی برای امتناع از استخدام متقاضی نباشد، اما به منابع انسانی کمک می کند تا از قرار دادن یک استخدام جدید در موقعیت حساسی که کارمند در معرض وسوسه است، اجتناب کند.

ریسک های کسب و کار

خطرات فناوری:

قطع برق شاید رایج ترین خطر مهم در استفاده از فناوری برای کسب و کار ها باشد. ژنراتورهای اضطراری یک سیستم پشتیبان قابل اعتماد برای تامین برق برای روشنایی و سایر عملکردها در شرایط های مختلف قطع برق هستند. کارخانه های تولیدی از چندین ژنراتور کمکی بزرگ برای فعال نگه داشتن کارخانه بهره می برند.  پس پیشنهاد می شود. اگر کسب و کار شما نیاز حیاطی به برق دارد، تهیه آن را به هیچ وجه به تعویق نیاندازید.

شغل هایی مرتبط با کامپیوتر یا رسانه های اجتماعی: 

رایانه ها ممکن است با باتری های پشتیبان در زمانی نبود برق روشن بمانند. نوسانات برق ممکن است در طول یک طوفان یا رعد و برق (یا به طور تصادفی) رخ دهد. بنابراین سازمان‌ها یا کسب و کارهایی که تجارتشان به بودن برق مرتبط است باید تا حد ممکن سعی کنند از این ژنراتورهای برقی برای جلوگیری از نوسانات شدید یا قطع شدن برق استفاده کنند.

 

اگر شما هم چنین تجارت یا کسب و کار دارید بهتر است: سیستم‌های تجاری مهم خود را با دستگاه‌های حفاظت از نوسانات تجهیز کنید. تا از گم شدن اسناد اینترنتی و یا تخریب تجهیزات جلوگیری شود. برای محافظت از اسناد حیاتی، سیستم های پشتیبان داده های آفلاین و آنلاین ایجاد کنید. این کار می تواند امنیت داده های شما را تا حد بسیار زیادی تامین کند.

ریسک های استراتژیک:

ریسک های استراتژیک به هیچ عنوان نامطلوب نیستند. مؤسسات مالی مانند بانک‌ها یا اتحادیه‌های اعتباری ریسک استراتژی را هنگام وام دادن به مصرف‌کنندگان به عهده می‌گیرند. در حالی که شرکت‌های دارویی از طریق تحقیق و توسعه برای یک داروی جدید در معرض ریسک استراتژیک هستند.

هر یک از این ریسک های مرتبط با استراتژی باعث پیشرفت سازمان های گفته شده می شوند اما آیا این ریسک ها باید همیشه و در همه حال انجام شوند؟

تنها زمانی حق داریم ریسک های بزرگ و استراتژی انجام دهیم که تمامی جوانب کار را سنجیده و به بیشتر موارد حیاتی اشراف داریم. در غیر این صورت می توان گفت: ریسک ما کاری درست و در جهت پیشرفت نیست. ریسک های استراتژیک هم از جمله ریسک های مهم در کسب و کار در نظر گرفته می شود.

شرکت های در معرض ریسک های استراتژیک:

شرکت‌هایی که در معرض ریسک های استراتژیک قابل‌توجهی قرار دارند، می‌توانند با ایجاد و حفظ زیرساخت‌هایی که از پروژه‌های پرخطر پشتیبانی می‌کنند، پتانسیل پیامدهای منفی احتمالی آن ها را کاهش دهند. سیستمی که برای کنترل سختی‌های مالی ایجاد می‌شودِ، معمولاً قابلیت هایی زیادی در چنین حوزه هایی دارد.

انجام یک ارزیابی ریسک:

برای داشتن یک ارزیابی مناسب در حوزه ریسک باید ابتدا به چند موضوع مهم دقت کرد:

پس از شناسایی خطرات، باید آنها را مطابق با ارزیابی احتمال آنها اولویت بندی کرد.

یک مقیاس احتمال برای اهداف ارزیابی ریسک ایجاد کنید.

به عنوان مثال، خطرات ممکن است:
  • احتمال وقوع بسیار زیاد است
  • تا حدی احتمال وقوع داشته باشد
  • شانس کمی برای وقوع داشته باشد
  • شانس وقوع بسیار کمی دارند

سایر خطرات باید مطابق با احتمال وقوع آنها اولویت بندی و مدیریت شوند. جداولی که برای این کار ساخته شده اند باعث می شوند که تجزیه و تحلیل آماری احتمال وقوع هر گونه خطر تا حد زیادی درست محاسبه شده و برای گذر از خطرات ایجاد شده برنامه ریزی مناسبی ایجاد شود.

بیمه در برابر خطرات:

بیمه یک محافظ اصلی در مدیریت ریسک است و بسیاری از ریسک ها قابل بیمه هستند. بیمه آتش سوزی برای هر کسب و کاری که فضای فیزیکی را اشغال می کند، مناسب است. این موارد اعم از مالکیت واقعی یا اجاره ای، ضروری هستند و باید در اولویت قرار گیرند. بیمه مسئولیت محصول، به عنوان یک مثال واضح، برای یک تجارت خدماتی ضروری نیست.

اولویت های بالای ریسکی: 

برخی از ریسک‌ها اولویت بالایی دارند، به‌عنوان مثال: خطر تقلب یا اختلاس زمانی که کارکنان پول را مدیریت می‌کنند یا وظایف حسابداری را در حساب‌های پرداختنی و دریافتنی انجام می‌دهند. می تواند موضوعی قابل بررسی و بحث باشد. شرکت های بیمه تخصصی در صورت اختلاس، دزدی یا کلاهبرداری، برای تامین پوشش مالی وثیقه نقدی تعهد خواهند کرد.

بیمه با پیش فرض کم ترین چالش:

هنگام بیمه کردن در برابر خطرات احتمالی، هرگز بهترین سناریو را در نظر نگیرید. حتی اگر کارمندان سال ها بدون مشکل کار کرده باشند و خدمات آنها مثال زدنی باشد. دقت داشته باشید که اتفاقات تلخ و بحرانی ممکن است بسیار نادر باشند اما در هر حال امکان وقوع آن ها برای هر شخص یا کسب و کاری وجود دارد.

بیمه و خطای کارکنان:

بیمه در برابر خطای کارکنان ممکن است یک ضرورت باشد. میزان پوشش بیمه در برابر آسیب به ماهیت کسب و کار شما بستگی به عوامل گسترده ای دارد. یک کارخانه تولید سنگین، البته که به پوشش گسترده تری از بیمه برای کارکنان نیاز دارد. بیمه مسئولیت محصول نیز در این زمینه یک ضرورت به شمار می رود که بسیاری از این موضوع به راحتی عبور می کنند.

اگر یک کسب‌وکار به شدت به داده‌های رایانه‌ای متکی است – برای مثال فهرست‌های مشتریان و داده‌های حسابداری – پشتیبان‌گیری خارجی و پوشش بیمه ضروری است. در نهایت، استخدام یک مشاور مدیریت ریسک ممکن است گامی محتاطانه در پیشگیری و مدیریت ریسک باشد. بررسی میزان بیمه مورد نیاز برای کسب و کار هم در دسته ریسک های مهم در کسب و کار قرار می گیرد.

جمع بندی بررسی ریسک های عمومی کسب و کار: 

ما در این مقاله سعی کرده ایم تا جای ممکن از ریسک های عمومی که برای هر کسب و کاری ممکن است پیش آید صحبت کنیم. درست است که اتفاقات تلخ بسیاری کم حادث می شوند اما بروز به ندرت آنها نباید باعث سهل انگاری افراد خاص یا صاحبان کسب و کارهای گوناگون شود.

ما در این مقاله به صورت کاملاً واقع بینانه در مورد امتیازات بیمه در تداوم و پشتیبانی کسب و کار ها نیز صحبت کرده ایم. برای اطلاعات بیشتر در مورد بررسی ریسک های کسب و کار شما می توانید جلسات کاملاً تخصصی مشاوره کسب و کار رفته و به صورت شخصی در مورد تجارت نو پای خود اطلاعات کسب و کنید.

مقاله ای در مورد بررسی ریسک های مهم در کسب و کار

مرکز مشاوره کسب و کار باسکار پیشرو در مشاوره تخصصی کسب و کارهای نوپا و بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.