نگاهی به کسب وکارهای خانگی

کسب وکارهای خانگی

آیا از کسب و کارهای خانگی می تواند درآمد قابل قبولی داشت؟

ما در این مقاله به شما توضیحاتی کامل در مورد کسب و کارهای خانگی می دهیم. شما می توانید بعد از مطالعه این مقاله نسبت به توانایی ها و سرمایه خود کسب و کاری خانگی ایجاد کرده و بعد از مدتی از آن کسب درآمدی مناسب داشته باشید.

در اولین قدم بهتر است بعد از خواند این مطلب و البته سنجیدن توانایی های مالی و مهارتی خود جلسه کامل مشاوره کسب و کار بروید. این کار به شما کمک می کند اهداف کاری خود را به صورت واضح تری دیده و در نهایت ریسک های کاری خود را بهتر بشناسید.

اگر می خواهید کسب و کاری مناسب در خانه ایجاد کنید. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آیا همه موسسان کسب و کارهای خانگی خانوم ها هستند؟

این تصوری بسیار اشتباه است. افراد زیادی امروزه از کسب و کارهای خانگی درآمد های مناسبی کسب و می کنند که خانوم ها تنها درصد کمی از این قشر را تشکیل می دهند. انتخاب شغل هایی که بتوان آنها را از خانه مدیریت کرد تنها در انحصار خانوم ها نبوده و موفقیت در این موضوع هیچ ارتباطی با جنسیت افراد ندارد.

مزایای کسب و کار خانگی در حال حاضر به‌قدری زیاد و جذاب است که نمی‌توان به‌راحتی از کسب درآمد در خانه بگذریم. با کار در منزل بسیاری از معضلات و مسئله‌هایی که کسب و کارهای کوچک و متوسط دارند را شما ندارید. برای اینکه با جدیدترین مزیت‌های کار در خانه آشنا شوید. موارد زیر را به ترتیب مطالعه کنید.

حذف هزینه های ثابت در مشاغل:

کسب و کاره ای خانگی در منزل بسیاری از هزینه‌ها را برای شروع یک تجارت کاهش می دهد. برای مثال: حذف اجاره‌ ملک، حذف هزینه‌های جاری مانند: آب و برق و تلفن و گاز، حذف بیمه و مالیات. و بسیاری از موارد دیگر که در حین کار شما با آنها مواجه هستند. این‌ میزان از کاهش هزینه فقط با یک تصمیم موضوعی جالب و بسیار جذاب است. کاهش این‌همه هزینه خود یک عامل ترغیب برای راه‌اندازی کسب و کارهای خانگی و شخصی است.

مرکز مشاوره کسب و کار باسکار پیشرو در مشاوره تخصصی کسب و کارهای نوپا و بزرگ، با سابقه ای درخشان در حوزه برند سازی و ایجاد پلن های کاری موفق در ایران و کشورهای همسایه.

تبلیغات و بازاریابی با کمترین هزینه:

زمانی که شما یک کسب و کار خانگی را استارت می زنید می توانید با کمترین میزان هزینه کارهای تبلیغاتی آن را برای شروع آغاز کنید. دقت داشته باشید که تبلیغات یکی از مهم ترین المان های مهم در پیشرفت کسب و کارهای خانگی به شمار می رود.

گاهی این هزینه به حدی زیادی می شود که حتی از سرمایه اولیه شما برای راه اندازی کار هم پیشی می گیرد. اما کسب و کار خانگی از مدل بازاریابی (USP) استفاده می‌کند. روش بازاریابی (USP) یا همان بازاریابی فروش منحصر به‌ فرد این امکان را به شما می دهد که در گستره محدود تری کسب درآمد کنید و نسبت به میزان کیفیت تولیداتتان پیشرفت کنید.

البته این موضوع هیچ منافاتی با برند شدن شما در طی طولانی مدت ندارد.

روش اصلی تبلیغات خانگی:  

در این نوع بازاریابی بجای ساخت تبلیغات برندینگ، از محتوا برای به نمایش گذاشتن مزیت‌های محصول استفاده می‌شود. تمرکز این شکل از بازاریابی صرفا متوجه کیفیت و کاربردی بودن کالای شماست. پس هرچه بیشتر بتوانید در مورد کیفیت و کارایی محصول خود محتوا تولید کنید به همان میزان هم فروش بهتری خواهید داشت.

هزینه‌های این مدل بازاریابی به خاطر وجود اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بسیار پایین‌تر از روش‌های دیگر تخمین زده می شود. حتی اگر کار شما روندی جذابی در تولید داشته باشد. شما می توانید این روند را در شبکه هایی مانند: اینستاگرام به نمایش گذاشته و برای جذب بیشتر مخاطب شخصا اقدام کنید.

زمان شما دست خودتان است:

مدیریت زمان‌بندی کسب و کار، خلاقیت در تولید، بازاریابی و فروش، طراحی آزادانه فضای کسب و کار یکی از آن مزیت‌های دل‌چسب کار در منزل است. همان‌طور که می‌خواهید فضا را چیدمان می‌کنید. تجهیزات و وسایل کسب و کارتان را در تخته کار (pegboard) آویزان می‌کنید. اینجا دیگر نشانی از سلیقه مدیر و دیگران نیست. این‌گونه کار کردن لذت‌بخش‌تر هم می‌شود.

هزینه های مالی

امکان تغییر رویکرد کاری با کمترین تبعات مالی:

یکی از مزیت‌های راه‌اندازی کسب و کار خانگی این است که اگر محصول شما موردتوجه قرار نگرفت و یا اشکالات عمده‌ای داشت. امکان تغییر کسب و کار و یا تغییرات در محصول راحت‌تر است. شما در مدت‌زمان کوتاهی می‌توانید این تغییرات را در مدیریت کسب و کارتان یا در نوع بازاریابی و شکل محصولتان ایجاد کنید.

 

تیمی بودن کار و قابلیت استخدام افراد خانواده:

بسیار دیده‌ام که در زمان‌های خاصی مانند عید نوروز یا جشن‌ها و مناسبت‌های ملی و مذهبی، تقاضای محصول افزایش پیدا می‌کند. کسب و کارهای کوچک و متوسط در این موقعیت‌ها باید نیرو استخدام کنند. این یعنی هزینه اضافی؛ اما کسب و کارهای خانگی به‌راحتی می‌توانند با همکاری اعضای خانواده علاوه بر کاهش هزینه نیروی انسانی، میزان سود خود را افزایش دهند.

سرمایه گذاری بر روی شغل های خانوادگی:

کسب و کار خانگی یک مزیت منحصربه‌فرد دارد و آن تبدیل‌شدن به کسب و کار خانوادگی است. بسیاری از افراد موفق در مشاغل خانگی تمام اعضای خانواده را جذب کسب و کار خود کرده‌اند. نمونه این کار در بین فراگیران تواناشو نیز اتفاق افتاده است. کسب و کار لبخند شاپ با مدیریت شایسته صعودیان نمونه‌ای از این تبدیل‌شدن است. حالا علاوه بر اعضای خانواده، دوستان هم برای برند لبخندشاپ کار می‌کنند.

کمترین سرمایه برای راه اندازی کسب و کار

خوشبختانه برای راه‌اندازی یک کسب و کار در خانه به سرمایه نقدی زیادی نیاز ندارید. استفاده از منابع موجود مانند فضای منزل، آب، برق، تلفن و گاز بخش عمده‌ای از هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد.

همچنین در بعضی از کسب و کارها استفاده از لوازم و تجهیزات موجود در منزل کمک شایانی به رشد کسب و کارتان می‌کند. اگر نیاز به سرمایه نقدی هم داشتید توصیه می‌کنم از اقوام و خانواده قرض بگیرید و یا در صندوق‌های خانوادگی عضو شوید.

انواع کسب و کار خانگی

تقسیم کسب و کارهای خانگی:

  • کسب و کارهای محصول محور
  • کسب و کارهای خدمات محور

کسب و کار خانگی محصول محور به کسب و کاری می‌گویند که نتیجه آن تولید یک کالای فیزیکی در منزل است و کسب و کار خدمت محور، کسب و کارهایی هستند که در منزل انجام خدماتی را به عهده می‌گیرند.

برای مثال تولید غذاهای بیرون بر، زیورآلات دست‌ساز، عروسک بافی جز کسب و کارهای محصول محور هستند و منشی تلفنی، کارپرداز خانگی، تولید محتواهای آموزشی ازجمله کسب و کارهای خانگی خدمت محور هستند.

شروع کار از کجاست؟

بسیاری از افراد فقط یک ایده دارند. مثلاً تولید اکسسواری سیسمونی نوزاد؛ اما مهارت رنگ‌آمیزی پلی‌استر را ندارند؛ و بسیاری از افراد هم هستند که فقط یک مهارت بلدند مثلاً آشپزی محلی؛ اما ایده‌ای برای کسب درآمد از این مهارت ندارند. قبل از هر اقدامی شما باید در یک کاری مهارت سطح بالایی داشته باشید.

حالا اگر مهارت شما کم بود چه؟ همان‌طور که گفتم، یادگیری را در دستور کار خود بگذارید. در یک دوره آموزشی برای افزایش توانمندی و مهارت خود شرکت کنید. برای راه‌اندازی یک کار در منزل اهمیت ماهر بودن آن‌قدر مهم هست که من می‌گویم اولین رمز موفقیت شما در کسب و کار خانگی است.

علاقه و پشتکار و اولین المان های مورد نیاز: 

یک نکته بسیار مهم در فراگیری مهارت‌ها است که باید بدانید. اگر به مهارتی علاقه قلبی نداشته باشید و صرفاً برای کسب درآمد از آن به فراگرفتن آن بپردازید. صمیمانه بگویم اولین مشکل نه دومین مشکل نه سومین مشکل، آن کسب و کار در منزل را رها خواهید کرد. این عشق و علاقه است که شما را پای تمام مصائب، کمبودها و مشکلات نگه می‌دارد.

ارتقا دانش در حوزه کاری مربوطه:

علاوه بر مهارت فنی، عشق و علاقه، مهارت‌های عمومی باید دانش کسب و کار داشته باشید. دانش کسب و کار شامل تمام مسائل مربوط به مدل کسب و کار، مدل درآمدی، خلق محصول منحصربه‌فرد، بازاریابی و تکنیک‌های فروش است. اگرچه این کلمات بسیار کلی‌گویی هستند.

اما اگر می‌خواهید یک کار در منزل راه‌اندازی کنید که درآمد بالایی داشته باشد باید از مهارت‌هایی مانند عکاسی با موبایل از محصولات بلد باشید تا تبلیغ نویسی، ساخت یک فیلم تبلیغاتی از محصول و …

بهترین ایده ها چگونه شکل می گیرند:

پینترست اولین جایی است که من به افراد پیشنهاد می‌کنم. یک شبکه اجتماعی صاحبان کسب و کار. کافی است در قسمت جستجو به زبان انگلیسی محصول یا ایده یا کسب و کار مربوطه را جستجو کنید. انواع کسب و کار را خواهید یافت و از دیدن محصولاتشان شگفت‌زده خواهید شد.

روش دیگر:

بررسی پیج‌های اینستاگرامی است. در قسمت جستجوی اکسپلور، هشتگ‌های مرتبط با مهارت و ایده‌تان را جستجو کنید. پیج‌های زیادی را خواهید دید که می‌توانند جرقه ایده کسب و کار شما باشند. در پایان روش طوفان فکری یا بحث و تبادل‌نظر با دوستان و اعضای خانواده هم می‌تواند راهگشا باشد.

 

گام‌های راه‌اندازی 

  • تهیه یک محصول
  • طراحی و تهیه بسته‌بندی
  • شناسایی و کشف بازار هدف اختصاصی
  • پیاده‌سازی روش بازاریابی مناسب کسب و کارهای در منزل
  • شروع برنامه بازاریابی

مرکز مشاوره کسب و کار باسکار پیشرو در مشاوره تخصصی کسب و کارهای نوپا و بزرگ، با سابقه ای درخشان در حوزه برند سازی و ایجاد پلن های کاری موفق در ایران و کشورهای همسایه.

تهیه یک محصول خانگی

محصولات خانگی تفاوت‌های عمده‌ای با محصولات صنعتی دارند. یکی از دلایل پرطرفدار بودن محصولات خانگی، فقدان مواد نگه‌دارنده و رنگ‌های صنعتی در محصولات خوراکی و دست‌ساز بودن محصولات اکسسواری و زیورآلات آن‌ها را برای خریداران جذاب می‌کند.

در بخش کسب و کارهای خدماتی نیز، مشتریان با یک فرد سروکار دارند که امکان تفاهم و گرفتن خدمات را نسبت به شرکت‌ها راحت‌تر می‌کند، همچنین خدمات فردی نسبتاً از شرکت‌ها ارزان‌تر است. به‌طور نمونه طراحی سایت توسط یک فریلنسر با قیمت مناسب‌تری نسبت به یک شرکت انجام می‌پذیرد.

بسته‌بندی محصولات کسب و کار خانگی

عامه مردم از بسته‌بندی‌های سنتی و طبیعی محصولات کسب و کار خانگی خیلی خوشحال می‌شوند. اگر محصولات خوراکی تولید می‌کنید از بسته‌بندی استفاده کنید که به دل مشتری بنشیند و با بسته‌بندی‌های صنعتی متفاوت باشد.

برای تهیه یک بسته‌بندی مناسب محصولتان کافی است به بازار بزرگ تهران مراجعه کنید. پله نوروز خان در بازار بزرگ، مرکز فروش انواع ظروف، کیسه، پاکت و بسته‌بندی محصولات کسب وکارخانگی است.

 

کشف بازار هدف اختصاصی یا نیچ‌مارکت

همان‌طور که میدانید تنوع کالا در جهان افزایش‌یافته. هر محصولی هم به‌صورت صنعتی و هم به شکل سنتی ارائه می‌شود. صاحبان کسب و کار بزرگ و کوچک تلاش می‌کنند مزیت‌هایی در محصولشان بگنجانند که مناسب قشر خاصی باشد. طبیعتاً شما نمی‌توانید محصول یا خدمتتان را به همه بفروشید.

در علم بازاریابی همه یعنی هیچ‌کس. اگر می‌خواهید در کسب و کار خانگی خودتان موفق شوید باید به موضوع نیچ‌مارکت توجه ویژه کنید. افرادی که در منزل محصولاتی تولید می‌کنند یا خدماتی ارائه می‌دهند، درصورتی‌که برای قشر خاصی این فعالیت را انجام دهند سریع‌تر موفق می‌شوند.

یک مثال خوب برای نیچ‌مارکت در مشاغل خانگی

وقتی بازار هدف اختصاصی دارید، هزینه‌های بازاریابی کاهش پیدا می‌کند. مثلاً اگر برای کلاس اولی‌ها روپوش مدرسه می‌دوزید کافی است با چند مدیر مدرسه به‌صورت حضوری قرارداد ببندید و از آگهی کردن در روزنامه یا چاپ تراکت و توزیع آن دوری‌کنید.

بازاریابی محصولات کسب و کار در منزل چگونه است؟

هر شاخه کسب و کار بر اساس ظرفیت‌ها، نیچ‌مارکت، نوع محصول و پشتوانه مالی برنامه بازاریابی و استراتژی خود را برای ورود به بازار و جذب مشتریان طراحی می‌کند.

کسب و کارهای خانگی هم از این قاعده مستثنا نیستند. صاحبان این کسب و کارها نیز باید برای جذب بخشی از بازار یک برنامه بازاریابی مناسب برای خود طراحی کنند. بازاریابی یعنی جذب مشتریان، حفظ مشتریان و افزایش آن‌ها به‌وسیله تاکتیک‌ها و ابزارهایی که در دسترس ما هستند.

طبیعتاً کار در خانه شاید در ابتدای راه با درآمدهای بسیار و منابع مالی زیاد همخوانی نداشته باشد. پس چه روشی می‌تواند با کمترین هزینه بیشترین نتایج را برای ما داشته باشد؟

 

شروعی برای برنامه بازاریابی

برنامه بازاریابی این نوع کسب و کار باید یک برنامه با سرمایه کم و مبتنی بر امکانات موجود و در دسترس صاحبان کسب و کار خانگی باشد. بهترین تاکتیک برای پیاده‌سازی این روش، تاکتیک محتوا سازی است.

جمع بندی (مقاله : نگاهی به کسب و کار خانگی)

در پایان باید گفت: دقت در انتخاب شغلی که بتوانید در آن پیشرفت های بزرگی داشته باشید اولین نکته در شروع یک کسب و کار خانگی است. هرچه انتخاب دقیقتری داشته باشید به همان نسبت هم می توانید زود تر به سوددهی مناسب برسید. اما نکته آن است که شما هیچگاه نمی توانید به صورت دقیق این شغل را انتخاب کنید.

تمامی افرادی که سعی در شروع یک کسب و کار خانگی دارند تنها می توانند از بین گزینه های موجود کم ریسک ترین آن ها را انتخاب کرده و آن را به نتیجه برسانند.

در چنین شرایط بهترین راه شرکت در جلسه های مشاوره کسب و کار است. افراد متخصص در این حوزه می توانند به عنوان مشاورانی قابل در این کار شما را یاری کنند. دایره دید وسیع تر این مشاوران حدالمقدور به شما این امکان را می دهد که کم ریسک ترین شغل را نسبت به توانایی ها و البته ویژگی های فردیتان انتخاب کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.