آشنایی با مفهوم استراتژی در کار

استراتژی های عکس

استراتژی در کار: استراتژی یا نقشه در هر زمانی و برای هر شغل و کسب و کاری می تواند بسیار مهم و حائز اهمیت باشد. تصور کنید شما قصد دارید در کاری پیشرفت کنید. آیا این کار را می تواند با روند های معمول و تصمیمات لحظه ای به نتیجه مطلوب رساند. به طور حتم خیر.
مرکز مشاوره کسب و کار باسکار پیشرو در مشاوره تخصصی کسب و کارهای نوپا و بزرگ، با سابقه ای درخشان در حوزه برند سازی و ایجاد پلن های کاری موفق در ایران و کشورهای همسایه.

داشتن دیدی مناسب به مسائل کلید پیشرفت شماست:

بسیاری از افراد تصور می کنند با داشتن سرمایه ای هنگفت یا زیاد می توانند کسب و کارهایی موفق را اداره کنند. یا به عنوان یک موسس موفق و کارکشته تصمیم بگیرند. اما آیا این نوع طرز فکر درست است؟ آیا افراد صرف داشتن سرمایه یا حتی چند ما کار کردن در حوزه ای خاص می ‌توانند بهترین تصمیم ها و استراتژی های کاری را انتخاب کنند؟

جواب تمامی این پرسش ها منفی است. در نهایت هر فرد با هر میزان سرمایه و تجربه نیاز دارد تا از دیگرانی مشاوره بگیرد یا نظر خود را با متخصصان حوزه کاری خود در میان گذاشته و ایرادات کلی یا مختصر آن را برطرف کند.

آیا داشتن تجربه زیاد و موفقیت کاری می تواند یک مدیر را از مشاوره گرفتن بی نیاز کند؟

هر کسب و کاری برای رسیدن به نقاط اوج پیشرفت خود به دلایل زیادی نیاز دارد. سرمایه، شرکا یا همفکران مناسب، ایده ناب، نگاه خاص و اصولی به بازار، شم اقتصادی و بسیاری موارد دیگر که هر کدام اگر درجای خود به درستی جای نگیرند. می توانند مشکلات زیادی ایجاد کرده و حتی ضامن موفقیت تجاری شرکت یا آن کسب و کار نباشند.

نکته:

در این میان نکته مهم  آن است که هر کدام از موارد ذکر شده و البته ذکر نشده نیاز به نیروهایی تخصصی دارند. شاید برخی از کارها را بتوان به یک نفر سپرد اما در نهایت برای مجموعه فعالیت هایی که باعث رشد یک شرکت یا کسب و کار می شوند نیاز به استخدام افرادی متخصص و متبحر است. موضوع مهم و در حقیقت پاسخ پرسش مطرح شده در همین موضوع نهفته است.

همه چیز را همه کس دانند:

هیچ زمان تمامی تخصص های مورد نیاز، ایده های ناب و البته توانایی انجام عالی آن ها در یک نفر وجود ندارد. پس در نتیجه داشتن سرمایه و تجربه کافی نمی تواند المانی کامل برای جلوگیری از همفکری تلقی شود. یک مدیر و موسس تجاری باید شخصی منعطف و اهل مباحثه و تبادل نظر باشد. تنها در چنین شرایط فرد می تواند به عنوان مدیر یا موسسی هوشمند سیستم تجاری یا کسب و کار خود را در میان مدت یا بلند مدت به اوج برساند.

نقش مشاوره کسب و کار در شروع یا رشد یک تجارت:

مشاوره کسب و کار موضوعیست که در چند سال اخیر ذهن بسیاری از صاحب منصبان بزرگ دولتی و خصوصی را در جهان مشغول کرده است. در گذشته افراد با داشتن فرمولی خاص به موفقیت می رسیدند. این فرمول به صورت خلاصه به این شرح بود.

علاقه + آموزش+ کارورزی+ تزریق سرمایه یا همان سرمایه گذاری = شروع کار

این روند به صورت کلی البته بدون در نظر گرفتن جزئیات برای بسیاری از افراد فرمولی کلی برای استارت یک بیزینس بود. تا اینکه مباحثی جدید باعث شد تا این فرمول به عنوان روندی ثابت و اصلی در نظر گرفته نشود. در سال های اخیر مباحثی

مانند:

تبلیغات اینترنتی، فضای مدیا، بازاریابی های تخصصی، برند سازی و بسیاری دیگر از مباحث مختلف، آنقدر روش ها و الگوهای قدیمی شروع یک بیزینس یا کسب و کار را به چالش کشیده اند که دیگر نمی توان تنها به چند المان تیتروار در این حوزه بسنده کرد.

نگاهی کلی‌تر به استراتژی های کاری:

همانطور که گفتیم در گذشته از روندی خطی و کاملاً تیتروار برای رسیدن به جایگاه های مرتفع اقتصادی استفاده می‌شد. اما با گذشت زمان و تجزیه و تحلیل موارد مختلف در علوم مربوطه نابغه های بیزینسی در جهان به نقشه هایی تقریبا مشابه به هم دست پیدا کردند. این روند ها تقریبا برای پیشرفت تمامی کسب و کار ها اعم از خصوصی و دولتی، بزرگ و کوچک و حتی داخلی یا خارجی کاربردی بوده و شما را از رقبایتان متمایز می کند.

نا گفته نماند که این موضوع هم الگوریتمی مشخص برای تمامی کارها ندارد اما در عوض روند هایی استاندارد است که هر کسب و کار به فراخور گسترده بودن و شرایطی که دارد می تواند از برخی از آن ها استفاده کرده و رشد قابل توجهی را تجربه کند.

همانگونه که مشخص است. هر فرد در حوزه کاری، تجربی یا تحصیلی خود می تواند تخصص داشته باشد. و این تخصص معمولاً آنقدر بزرگ نیست که بتواند تمامی قسمت های کار او را به یک میزان ارتقا دهد. برای مثال: فردی را در نظر بگیرید که لیوانی جذاب و با کیفیت را تولید می کند. او در رشته کاری خود عالی عمل کرده اما فروش خوبی ندارد.

فکر می کنید چرا؟

تنها به یک دلیل، او توانسته در کاری که آموزش دیده و تجربه دارد عالی عمل کند اما در بحث معرفی کار او تخصص ندارد. پس منظور از بخش های مختلف یک بیزینس یا کسب و کار صرفا تولید محصول و کیفیت آن نیست.

مشاوره کسب و کار به شما کمک می کند تا بتوانید تمامی بخش های کاری خود را به درستی تحلیل کرده و آن را با استانداردی مناسب و کاربردی ارائه دهید.

استراتژی کار

مشاوران کسب و کار بیننده هایی نکته سنج:

اگر شما بخواهید کسب و کاری کوچک یا بزرگ را ایجاد کنید. تنها می توانید به قابلیت های تولیدی خود اتکا کنید. در صورتی که بررسی ریسک تولید، شکل تبلیغات، هزینه های اجرای کار و بسیاری از مواردی دیگر، هر کدام موضوعی قابل بحث و تخصصی هستند. مشاوره کسب و کار به شما دیدی کلی از موارد گفته شده را داده و کسب و کار پیشنهادی شما را از منظرهای گفته شده مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهد.

استراتژی در کار (بخش اول)

این مقاله ادامه دارد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.